Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

ST vērtēs atšķirības pilsoņu un nepilsoņu pensiju aprēķināšanā

Satversmes tiesa ierosinājusi lietu par atšķirīgo Latvijas pilsoņu un nepilsoņu pensiju aprēķināšanas kārtības atbilstību Satversmei un Eiropas Cilvēka tiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencijai, portālu «Apollo» informēja Satversmes tiesā.

Lieta ierosināta par likuma atbilstību Satversmes 91. pantam, kas noteic, ka visi cilvēka Latvijā ir vienlīdzīgi likuma un tiesas priekšā un cilvēka tiesības tiek īstenotas bez jebkādas diskriminācijas. Savukārt Eiropas Cilvēka tiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencijas 14. pants noteic, ka Konvencijā minēto tiesību un brīvību īstenošana tiek nodrošināta bez jebkādas diskriminācijas.

Likuma «Par valsts pensijā» pārejas noteikumu 1. punkts uzskaita bijušās PSRS teritorijā uzkrātos darba un tam pielīdzinātos periodus, kas ir pielīdzināmi apdrošināšanas stāžam un attiecīgi ietekmē vecuma pensijas aprēķinu.

Latvijas nepilsoņiem, salīdzinājumā ar Latvijas pilsoņiem, šo periodu saraksts ir daudz šaurāks, proti, apdrošināšanas stāžam tiek pielīdzināts mācību un represiju laiks. Savukārt, Latvijas pilsoņiem kā apdrošināšanas stāžs tiek ieskaitīts arī, piemēram, obligātā militārā dienesta laiks, bērna audzināšana līdz astoņu gadu vecumam, individuālais darbs, algots darbs reliģiskajās organizācijās.

Pieteikumu tiesā iesniegušas vairākas personas – Latvijas nepilsoņi, kas norāda, ka atšķirīgie noteikumi attiecībā pret pilsoņiem un nepilsoņiem attiecībā uz apdrošināšanas stāža aprēķināšanu esot diskriminējoši un tādēļ neatbilstot Satversmei.