Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

«Ober Haus»: biroju piedāvājums joprojām ievērojami pārsniedz pieprasījumu

2009. gadā attīstītāji nodeva ekspluatācijā 62 000 kv.m. mūsdienīgu A un B klases biroju platību. Tas nozīmē 10% pieaugumu, kā rezultātā kopējais biroju piedāvājums uz 2009. gada beigām sasniedza 652 000 kv.m., liecina «Ober Haus» «Nekustamā Īpašuma Tirgus Apskats 2010 - Latvija».

Sagaidāms, ka pieprasījums, salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem, pamazām palielināsies. Tomēr lielāka priekšrocība attiecībā pret konkurentiem var tikt sasniegta tikai ar labāku atrašanās vietu vai zemākām nomas maksām. Tādēļ tikai visveiksmīgākās biroju ēkas ir bijušas spējīgas piepildīt savas telpas, piemēram, Rīgas industriālajā parkā ir tikai 10% brīvo platību.

Pie pagājušā gada lielākajiem projektiem pieskaitāms Eiropas biznesa centrs (15 400 kv.m.), Mūkusalas biznesa centrs (12 820 kv.m.), Rīgas industriālais parks (8 600 kv.m.) un O!klases biroju centrs (8 220 kv.m.).

Par spīti tam, ka daudzi projekti ir atlikti, piedāvājums arvien ievērojami pārsniedz pieprasījumu, kā rezultātā brīvo platību apjoms ir 30%.

Bankas apturējušas finansēšanu visiem riskantajiem projektiem (pretēji pagājušajiem buma gadiem). Patreiz bankas pieprasa objektu restrukturizāciju. Tā rezultātā 2009. gadā pilnībā tika apstādināts katrs trešais projekts, un visi apturētie projekti visdrīzāk netiks turpināti arī 2010. gadā.

2009. gadā biroju aizpildījums bija 25 000 kv.m., kas ir ievērojami mazāk kā jauno biroju piedāvājums. Visvairāk aizpildīti tika mūsdienīgie biroji darījumu rajonos, kur ir pievilcīgas nomas maksas, bet lēnāk iznomāti tika jaunie biroji mazāk pievilcīgās vietās. Iespējamo jauno nomnieku visaktīvākā kategorija ir kompānijas, kas meklē jaunas telpas lai samazinātu patreizējās izmaksas un pārdzīvotu krīzi. Pateicoties zemajām nomas maksām, biroju segmentā vairākas veiksmīgas kompānijas ir nomainījušas savu biroju atrašanās vietas uz labākām un noslēgušas ilgtermiņa līgumus. Pateicoties izdevīgajām cenām, atsevišķas kompānijas meklē iespējas iegādāties biroju ēkas pašas savām vajadzībām.

Lielas ārzemju kompānijas ir ieinteresētas izvēlēties Rīgu kā bāzi saviem servisa centriem, jo šeit tās var nodrošināties ar lētāku darbaspēku, un arī nomas maksas Rīgā ir daudz pievilcīgākas.

2009. gadā A klases biroju nomas maksa samazinājās par 45% un gada beigās bija 7,00 līdz 12,00 EUR/m2. Domājams, ka nomas maksas apmēri sasnieguši apakšējo robežu. Apsaimniekošanas izdevumi A klases ēkās ir 1,50 - 2,00 EUR/m2 mēnesī.

Pēc 40% krituma 2009. gadā, B klases biroju nomas maksas Rīgā svārstās no 5,00 līdz 8,00 EUR/m2 Domājams, ka nomas maksas B klases segmentā arī ir tuvu minimumam, bet vēl varētu turpināt kristies par 15%, jo nomnieki dod priekšroku lētām A klases telpām.

Nomas maksa parasti tiek maksāta par vienu mēnesi uz priekšu. Nomnieki, pamatojoties uz īpašnieka piestādīto rēķinu, parasti paši maksā par patērētajiem komunālajiem pakalpojumiem.

Nomas maksas parasti tiek piesaistītas eiro, bet tiek indeksētas ar vietējo inflācijas līmeni. Arvien izplatītāki kļūst nomas līgumi, ar kuriem nomnieks uzņemas segt visus ar īpašumu saistītos izdevumus (trple net), bet tomēr tiek pielietoti ne vienmēr.

Nomas un apsaimniekošanas izdevumu maksājums parasti tiek nodrošināts ar nomas maksas depozītu vai bankas garantiju. Īpašnieks parasti apmaksā visas nomniekam nepieciešamās biroja labiekārtošanas izmaksas.