Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Iespējams, kontrabandu piesedz augsta robežsardzes amatpersona

Cigarešu kontrabanda Latvijā tiek īstenota ļoti organizēti, ar augstu Valsts robežsardzes amatpersonu ziņu un piesegu, saņemot par to regulārus kukuļus, turklāt Latvijas robežsargi kontrabandas jomā sadarbojas ar Krievijas pierobežas dienestiem, atsaucoties uz neoficiālu informāciju no robežsardzei pietuvinātas personas, raksta laikraksts «Diena».

Ziņas esot ne vien par nelegālu cigarešu ievešanu Latvijā, bet arī par «palīdzību» robežas šķērsošanā cilvēkiem, kuri vēlas pazust no Latvijas.

Ziņotājs ļoti detalizēti aprakstījis, kā tiek īstenotas kontrabandas shēmas, kuru galvenais vadītājs esot amatpersona M. «Sācis darbu robežsardzē, M. ļoti ātri saprata naudas pelnīšanas shēmu un ātri vien savāca sev apkārt uzticamus cilvēkus kirmināla rakstura darbību veikšanai.» Minētie «uzticamie» cilvēki esot M. vadītās struktūras darbinieki.

Nelegālās kravas tiekot nogādātas caur vairākiem austrumu robežas punktiem. Terehovā tās tiekot ievestas bez apskates, un, lai kameras tās nefiksētu, priekšā tiek aizkarināti melni aizkari. «Skatoties video novērošanas kamerā, izskatās, ka kravas nodalījums ir tukšs,» stāstījis informācijas avots. Nelegālās cigaretes Latvijā ieceļo arī caur Aizgāršu un Opoļiem, kuri kā robežkontroles punkti jau labu laiku ir slēgti.

«Aizgāršas robežkontroles punkta labajā pusē ir piebraucamais ceļš, kas aiziet līdz mājai, kuras pagalms ir labi pārskatāms no robežsardzes torņa. Robežsargi pagriež torņa novērošanas kameru uz citu pusi un ar trosi no Krievijas puses pāri upei laiž cigaretes uz pagalmu, kur tās tiek krautas busiņā,» stāstījis ziņotājs. Kontrabandas preci saņem kāds uzņēmējs F., kuram palīdzot M. norīkotie cilvēki. Citās reizēs uz laiku robežkontroles punktā tiek izslēgta gaisma, ar speciāliem domkratiem tiek sagriezti betona bloki, kas aizšķērso ceļu, un «mikroautobuss aizbrauc uz Krievijas pusi, kur tiek iekrauta cigarešu krava un ievesta atpakaļ».

«Lai busam nepievērstu uzmanību vietējie iedzīvotāji, tiek izmantots zaļas krāsas buss, kas atgādina robežsardzes transportu,» stāstījis informācijas avots. Opoļos viss esot vēl vienkāršāk. «Postenī dežurējošā maiņa M. uzdevumā pati nēsā cigarešu kastes no Krievijas, ko tanī pusē sarūpē čaklie krievu robežsargi. (..) Pretējā gadījumā M. tos aizrotēs uz zaļo robežu deldēt apavu zoles, un tie neko nevarēs nopelnīt.» Informācijas avots minējis arī, cik maksā robežsargu «izpalīdzība». Krievijas pusē viena cigarešu kaste - 50 bloku katrā pa desmit paciņām - «maksājot» 40 latus, savukārt Latvijā - 20 latus. Papildu tam ik mēnesi jāmaksā «nodeva» 400 latu apmērā par vienu Latvijā ielaisto busu.

Lai saskaņotu darījumus, pēc avota sniegtajām ziņām, M. nereti tiekoties ar Krievijas amatpersonām. «M. uzaicināti cilvēki nelikumīgi šķērso Latvijas robežu un kopā ar M. un viņa padotajiem dzer šņabi, cep šašliku upes krastā un apspriež biznesa jautājumus,» norādījis ziņotājs. Tas nepieciešams esot arī tāpēc, ka dažkārt kontrabandistu plānos ieviešas pa kādai kļūmei. Piemēram, nesen Aviācijas dienesta darbinieki netīšām mācību lidojuma laikā aizturējuši F. busiņu, kas bija piebāzts ar cigarešu kastēm. Tas noticis laikā, kad amatpersona M. kopā ar F. bijusi Ēģiptē. Neilgi pirms tam Krievijas pusē tika aizturēta automašīna ZIL ar cigaretēm, kas bija domātas M. piesegtajiem uzņēmējiem.

Amatpersona M. ne vien nodrošinot cigarešu kontrabandas piesegu, bet arī palīdzot personām nelegāli šķērsot robežu, proti, gan tiem, kuri izvairās no izmeklēšanas vai tiesas un dodas uz plašo Krieviju, gan arī tiem, kuri nelegāli vēlas nokļūt Latvijā. Kukulis par vienu personu ir 2500 ASV dolāru (aptuveni 1200 lati). Lai robežu šķērsošana notiktu nemanāmāk, parasti robežas apvidū tiekot pieteiktas medības.

Viens no uzņēmējiem, kurš vēl nesen ar to nodarbojies M. aizsegā, bijis kāds 1976.gadā dzimušais U.P., kurš gan ticis aizturēts, taču izmeklēšanas laikā aizbēdzis. Avots izteicis pieņēmumu, ka «M. nevarēja pieļaut, ka viņš sāktu runāt, jo nav garantijas, ka viņš nesāktu sniegt liecības par M. un viņa palīgu rūpalu».

Pēc laikraksta ziņām, iespējamais figurants šajā lietā esot robežsardzes Ludzas pārvaldes priekšnieka vietnieks Valdis Maslovskis. Viņš atzinis, ka daudzi minētie fakti atbilst patiesībai, taču tie ielikti citā kontekstā. Kukuļus viņš neņemot.

Valsts robežsardzes pārstāve Kristīne Pētersone nesniedza skaidru atbildi, vai aprakstītajiem faktiem ir pievērsta jelkāda uzmanība.

«Pieļauju, ka tā ir atriebība par kādu pērnā gada nogalē aizturētu cigarešu kontrabandas kravu ar 60 000 cigarešu bloku. Esmu dzirdējis, ka kravas īpašnieki darīs visu, lai mani dabūtu prom no amata,» teicis Maslovskis, kurš vienlaikus ir kriminālizmeklēšanas dienesta vadītājs.

Viņš nav noliedzis nevienu no pārbaudāmajiem faktiem - to, ka Oriņķos ir bijušas aizturētas personas, kuras nelegāli šķērsoja robežu, ka U. Pujāts (avota stāstījumā U.P.) aizmucis no savas dzīvesvietas aizturēšanas brīdī, ka bijusi aizturēta automašīna ar kontrabandas cigaretēm laikā, kad viņš ar paziņām personu F. (uzņēmējs Fiļimonovs) atpūties Ēģiptē. Viņš arī apstiprinājis, ka savulaik ir bijuši sarežģījumi ar Aviācijas dienestu, taču domstarpības atrisinātas.

Maslovskis smaidījis par iespēju pārvietot pamata blokus Aizgāršas kontrolpunktā - bloki esot uzstādīti ar īpašām iekārtām, un tie neesot kustināmi ne ar kādiem domkratiem. «Mēs nevaram apkarot un atbalstīt kontrabandu vienlaikus,» norādījis Maslovskis. «Jūsu ziņotājs prettiesiskās darbībās apsūdz tieši tās amatpersonas, kuras visvairāk cīnās ar kontrabandas ieplūšanu Latvijā,» tā Maslovskis komentējis citus avota stāstījumā nosauktos uzvārdus.

Viņš arī norādīja, ka pret viņu nekad nav sākts jelkāds kriminālprocess, tiesa, pēc brīža atzinās, ka pirms pāris gadiem viens esot bijis. Kriminālprocess par spirta kontrabandu sākts uzreiz pret četrām robežsardzes amatpersonām. «Biju aizdomās turamā statusā, reizes trīs gāju uz nopratināšanu, taču pagājušā gada februārī šo lietu prokuratūra izbeidza, jo lietā nebija nekādu pierādījumu pret mani,» norādījis Maslovskis.

Valsts robežsardzes Ludzas pārvaldes priekšnieks Arvīds Liepiņš teicis, ka Maslovskis Kriminālizmeklēšanas dienestā strādā kopš 2007.gada un līdz ar viņa atnākšanu atklāto lietu rādītāji esot uzlabojušies. Anonīmās apsūdzības viņš uzskata par loģisku likumsakarību: «Jo labāk mēs strādāsim, jo vairāk nepatiksim noteiktam personu kontingentam.«

Saskaņā ar amatpersonu ienākumu deklarāciju par 2009.gadu Maslovska pērnā gada vienīgie ienākumi bijuši amata alga aptuveni 700 latu mēnesī. Īpašumi viņam nepieder, lietošanā ir 2007.gada automašīna «Opel Astra», bet uzkrājumos ir 5000 eiro un 7000 ASV dolāru.