Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

AKKA/LAA autoriem savākusi atlīdzību 3,6 miljonu apmērā

Autoru biedrība AKKA/LAA pērn autoriem savākusi atlīdzību 3 300 729 latu apmērā, kas ir par 8% mazāk nēkā 2008.gadā, aģentūra BNS uzzināja AKKA/LAA.

Kopējā biedrības saņemtā atlīdzība autoriem un citiem tiesību īpašniekiem ir 3 637 350 latu, kas ir par 16% mazāk kā 2008.gadā. 2009.gadā AKKA/LAA administrēja 4080 Latvijas autoru un vairāk nekā četru miljonu ārzemju autoru mantiskās tiesības.

«Pērnā gada rezultāti ir ļoti labi, ņemot vērā straujo ekonomikas lejupslīdi gan Latvijā, gan arī citur pasaulē, un vispārējo ekonomisko recesiju. Šī recesija gan radīja augstus depozīta procentus bankās, tāpēc visu autoru nauda 2009.gadā deva lielākus augļus nekā iepriekš, un autoru reālos ienākumus samazināja tikai par 8%,» gada rezultātus vērtē AKKA/LAA padome.

Neskatoties uz to, ka 2009.gadā notika ļoti maz lielo koncertu un citu sarīkojumu, ka slēgtas kafejnīcas, klubi un veikali, visvairāk atlīdzības - vairāk kā divi miljoni (2 191 985) latu savākts muzikālo darbu autoriem. Salīdzinot ar 2008.gadu, savāktās atlīdības summa ir samazinājusies par 9%.

Otra lielākā atlīdzība - 278 505 - iekasēta dramatisko un muzikāli dramatisko tiesību īpašniekiem. Šiem autoriem savāktā atlīdzība, salīdzinot ar 2008.gadu, kopumā ir pieaugusi par 1%. Pieaugumu veido atlīdzības pieaugums un par šo darbu izmantošanu televīzijas un kabeļtelevīzijās, jo ieņēmumi no teātriem pērn kritušies.

Vislielākais iekasētās autoratlīdzības pieaugums, salīdzinot ar iepriekšējo gadu - 25%, bijis audiovizuālo darbu tiesību īpašniekiem, kuriem savākta atlīdzība 121 406 lati. Atlīdzība pārsvarā pieaugusi, pateicoties televīziju un kabeļtelevīziju programmās iekļautajām filmām.

Vislielākais iekasētās atlīdzības samazinājums - 27%, bijis vizuālo darbu autoriem, kuriem pērn savākta atlīdzība 31 013 lati. Šis samazinājums skaidrojams galvenokārt ar to, ka pērn sarucis mākslas darbu izsoļu un tajās pārdoto darbu skaits, kā arī vizuālo darbu izmantojums izdevējdarbībā paaugstinātās PVN likkmes dēļ.