Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

SC nav vienots par atbalstu Okupācijas muzeja rekonstrukcijai

Okupācijas muzeju apsaimnieko sabiedriska organizācija – Latvijas Okupācijas muzeja biedrība, kurā apvienojušies galvenokārt trimdas latvieši. Ziedojumu naudas pietiek, lai muzeju uzturētu, bet trūkst, lai remontētu un paplašinātu. Remonts ēkā nav bijis 40 gadus. To uz savas ādas ziemā izjūt arī apmeklētāji, jo nams nav pieslēgts centrālajai apkurei, ziņo raidījums «Nekā personīga».

Muzeja ēka un zeme pieder valstij, bet valsts finansiāli atbalstījusi minimāli. Šogad nav iedevusi nevienu santīmu ārvalstu viesu vizīšu apkalpošanai, tāpēc muzeja darbinieki ir nobažījušies vai turpmāk spēs pildīt valsts noteiktos uzdevumus.

Kultūras ministrijas plānā muzeja ēkas rekonstrukcija ir tūlīt aiz Rīgas pils, taču arī pils rekonstrukcija atlikta uz labākiem laikiem. Pats okupācijas muzejs  ziedojumos jaunas ekspozīcijas izveidei savācis aptuveni 800 tūkstošus latu, un tagad jūtas neērti ziedotāju priekšā, jo plānus nav kur īstenot.

Par ēkas rekonstrukciju atbildīgie «Valsts nekustamie īpašumi» vaino Rīgas domi, kas joprojām nav apstiprinājusi Strēlnieku laukuma detālplānojumu. Nauda neesot šķērslis, to varētu aizņemties, bet vajadzīga pašvaldības piekrišana. Tad pie vecās ēkas taptu gaiša piebūve un sārta siena - memoriāls padomju represijās cietušajiem.

Balsojumam par Strēlnieku laukuma attīstību jānotiek tuvākajā laikā. Ušakova pārstāvētais «Saskaņas centrs» šai jautājumā nav vienprātīgs. Alfrēda Rubika partijas biedri ir pret un joprojām Okupācijas muzeju sauc par Sarkano strēlnieku muzeju.

Ušakovs gan nešaubās, ka detālplānojums tomēr tiks apstiprināts, jo zina, ka to atbalstīs nacionāli noskaņotā «Pilsoniskā savienība». Ušakovs vairākkārt apmeklējis muzeju un pat izkārtoja 20 tūkstošus jaunu eksponātu iegādei un gidu apmācībai.

Arī šonedēļ 25.martā diskusijā par muzeja nākotni Ušakovs bija tikpat diplomātisks. Kultūras ministra Inta Dāldera (TP) replika, ka padomju okupācijas atzīšana ir jebkura cilvēka godīgs pienākums pret vēsturisko patiesību, palika bez atbildes.

«Valsts Nekustamie īpašumi» sola, ka tikko pašvaldība apstiprināts detālplānojumu, darbs pie Okupācijas muzeja rekonstrukcijas atsāksies. Kopā būtu vajadzīgi aptuveni pieci miljoni latu. Kultūras ministrija un akciju sabiedrība iespējamos naudas avotus vienojušies apspriest marta beigās.