Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Ķemeru savvaļas zirgus plūdi vairs neapdraud

Situācija Lielupes palieņu pļavās Ķemeru nacionālā parka (ĶNP) teritorijā, kur nedēļas nogalē palu ūdeņi nopietni apdraudēja savvaļas zirgus, pirmdienas rītā ir normalizējusies un savvaļas zirgiem vairs nav jāstāv dziļā un ledainā ūdenī, portālu «Apollo» informēja ĶNP.

Ūdens līmenis appludinātajās pļavās ir ievērojami krities – pirmdienas rītā zirgi stāvēja vairs tikai aptuveni sprīdi dziļā ūdenī un parka administrācija lēš, ka pirmdienas vakarā vai, vēlākais, otrdienas rītā zirgi varētu būt sausumā.

Svētdien, pasliktinoties laika apstākļiem, zirgiem ar ugunsdzēsēju palīdzību nogādāts siens un spēkbarība. Tāpat tika pieaicināts zirgu eksperts, kura vadībā mēģināja ūdenī stāvošos zirgus pārvilināt uz sausāku vietu, taču neveiksmīgi.

Zirgu pārvietošana, izvērtējot situāciju, īpaši, ņemot vērā pašreizējo ūdens līmeņa pazemināšanos, patlaban netiek plānota. ĶNP atgādina, ka runa ir par savvaļas zirgiem, nevis mājdzīvniekiem, kuros cilvēku un dažādu mākslīgu iekārtu tuvums raisa satraukumu un bailes, kuru iespaidā dzīvnieku rīcība var kļūt neprognozējama un radīt tiem vēl lielākus draudus. 

Lielupes palieņu pļavās mītošie Konik Polski šķirnes zirgi ir rūpīgas selekcijas laikā radīti Eiropas savvaļas zirgu – tarpānu – pēcteči. Tie ilgstoši veidoti tā, lai spētu pielāgoties dzīvei savvaļā, bez cilvēka palīdzības un klātbūtnes. Šo zirgu galvenais uzdevums ir dabiskas pļavu vides uzturēšana, saglabājot piemērotus dzīves apstākļus pļavām raksturīgām augu un dzīvnieku sugām, un šāda prakse tiek plaši pielietota visā Eiropā.

Lielupes palieņu pļavās plūdi bijuši arī iepriekš, un zirgi tos veiksmīgi pārcietuši, nekļūdīgi atrodot drošākās un sausākās vietas.

Jau vēstīts, ka plūdu dēļ vairāki zirgi mirka ledainā ūdenī