Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Račs apstrīd spriedumu strīdā ar Grodumu un Rūķīti

Mūziķis Guntars Račs Rīgas apgabaltiesā iesniedzis kasācijas sūdzību par spriedumu, ar kuru noraidīta viņa prasība pret Uģi Rūķīti un Jāni Grodumu par dziesmas «Mana vienīgā ziņģe» teksta autora individuālā ieguldījuma norobežošanu un līdzautorības izbeigšanu, aģentūru LETA informēja tiesas Kancelejas vadītājs Ilvars Tomsons.

Pēc viņa teiktā, kasācijas kārtībā šā gada 3.februārī pieņemto spriedumu bija iespējams apstrīdēt 30 dienu laikā no 23.februāra, kad bija pieejams motivēts tiesas sprieduma teksts, taču Rača kasācijas sūdzība tiesā reģistrēta 30.martā - jau pēc noteiktā kasācijas sūdzības iesniegšanas termiņa, tādejādi pagaidām vēl nav zināms, vai tiesa pieņems kasācijas sūdzību un nosūtīts to Augstākās tiesas Senātam.

LETA jau ziņoja, ka Račs iepriekš pauda uzskatu, ka viņš neuzskata, ka Rūķītis, kurš Rača tekstam «pielicis četrus vārdus», būtu vērtējams kā teksta līdzautors un viņam pienāktos autoratlīdzība.

Tā kā Augstākās tiesas Senāts savā iepriekš pieņemtajā spriedumā par dziesmas «Mana vienīgā ziņģe» autortiesību pārkāpumu atzinis Rūķīti par teksta līdzautoru, tagad tiesā Račs bija lūdzis noteikt proporciju, kādā teksta autors ir viņš, bet kādā - Rūķītis.

Račs uzskatīja, ka atbilstoši būtu dalāma arī autoratlīdzība, tāpēc procesā tika pieaicināta arī «Autortiesību un komunicēšanas konsultāciju aģentūra/ Latvijas autoru apvienība» (AKKA/LAA), kas veic izmaksas. «Strīds nav par naudu», pirms pirmās instances tiesas sēdes norādīja Račs un piebilda, ka vēlas aizstāvēt savas autora tiesības.

Račs prasību bija vērsis pret Rūķīti, Grodumu un arī AKKA/LAA, lūdzot norobežot autora individuālo ieguldījumu, izbeigt pazīstamās dziesmas «Mana vienīgā ziņģe» līdzautorību, veikt grozījumus reģistrācijas (uzskaites) kartītē, kā arī piedzīt zaudējumus, autoratlīdzību un likumiskos procentus.

Apgabaltiesa viņa prasību noraidīja, turklāt nolēma, ka Račam jāsamaksā Rūķītim ar lietas izskatīšanu saistītie izdevumi - 23 lati, kā arī no viņa par labu valstij piedzenami nepilni septiņi lati.

Račs vērsās ar prasību tiesā un apstrīdēja Rūķīša kā dziesmas «Mana vienīgā ziņģe» teksta līdzautora tiesības, kā arī vainoja Grodumu par nesaskaņotu izmaiņu veikšanu dziesmas tekstā.

Račs savā prasībā norādīja, ka sākotnējais dziesmas «Mana vienīgā ziņģe» teksts, kura autors viņš ir, mainīts bez viņa ziņas. Prasība tika celta arī pret dziesmas mūzikas autoru Grodumu, kas esot mainījis tekstu, nesaskaņojot to ar Raču.

Rūķītis iepriekš pauda uzskatu, ka viņam Rača neatlaidība nav nekāds pārsteigums, bet Grodums savulaik notikumus nodēvēja par «īstu muļķību», kas tikai traucē Latvijas tiesām izskatīt daudz nopietnākas lietas.

Rīgas pilsētas Zemgales priekšpilsētas tiesa 2008.gada 26.februārī noraidīja Rača prasību, kas tiesā tika iesniegta 2005.gada nogalē. Račs spriedumu pārsūdzēja Rīgas apgabaltiesā, kas apelācijas kārtībā strīdu izskatīja 20.janvārī un savu spriedumu pasludināja 3.februārī.