Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

PB: Latvijas publiskajā sektorā atalgojums joprojām ir augsts

Arī pēc veiktā atalgojuma samazinājuma, atalgojuma līmenis publiskajā sektorā ir augsts, secinājuši Pasaules Bankas eksperti.

Kā liecina aģentūras LETA rīcībā esošie dokumenti, PB eksperti norāda, ka publiskajā sektorā algām tiek tērēti 22,8% no kopējiem valsts izdevumiem. Šajos aprēķinos gan netiek iekļauti ārsti un medmāsas.

Vienlaikus gan PB atzīst, ka algu samazināšana esošajā situācijā ir riskanta.

Pasaules Banka arī secinājusi, ka publiskajā sektorā nodarbināto skaits - 14,2% - ir Latvijai pārāk augsts rādītājs. Arī šajos aprēķinos netiek iekļauti ārsti un medmāsas.

Šie ir tikai vieni no daudzajiem PB secinājumiem un ieteiktajiem virzieniem valdībai, kur meklēt ap 500 miljonus latu budžeta deficīta samazināšanai.

Kā ziņots, Pasaules Bankas rekomendācijas Latvijai par budžeta izdevumu samazināšanu jāuztver «ar zināmu piesardzības devu», šorīt intervijā Latvijas Radio sacīja Ministru prezidents Valdis Dombrovskis (JL).

«Protams, visas šīs rekomendācijas mēs nevarēsim ieviest,» teica Ministru prezidents, atzīmējot, ka valdībai jānovērtē tas, par cik būs jāsamazina nākamā gada budžets, un jānāk klajā ar priekšlikumiem, kā to paveikt.

Kā ziņots, PB Latvijai rosina apsvērt ļoti sāpīgus budžeta izdevumu samazināšanas lēmumus, kas iedzīvotāju ienākumus varētu samazināt vēl vairāk un skartu valsts pārvaldi, pensijas un sociālos pabalstus, kā arī veselības aprūpi un izglītības sistēmu, liecina aģentūras LETA rīcībā esošie dokumenti.

PB delegācija Rīgā strādājusi no 16. līdz 26.martam, lai turpinātu darbu pie Latvijas valsts izdevumu pārskata. Sagatavotajos dokumentos par iespējamajiem 2011.gada budžeta izdevumu samazināšanas pasākumiem PB rosina izvērtēt vienotās atalgojuma sistēmas izveidi valsts institūcijās un centralizētas jaunu amatu izveides kontroles ieviešanu, kas ļautu ietaupīt līdz desmit miljoniem latu.

Ieteikts turpināt darba vietu samazināšanu, galvenokārt ministrijām pakļautajās aģentūrās, valsts uzņēmumos, kā arī pašvaldību institūcijās, kas palīdzētu ietaupīt 10 līdz 20 miljonus latu. Rosināta arī turpmāka valsts funkciju konsolidācija vai atteikšanās no tām, kas ļautu samazināt valsts budžeta izdevumus par līdz pat 50 miljoniem latu. Šīs reformas galvenokārt varētu attiekties uz valsts uzņēmumiem un dažādām aģentūrām.

Valsts finanšu pārvaldības kontroles pastiprināšana palīdzētu ietaupīt 10 līdz 30 miljonus latu, uzskata PB, kura rosina arī rūpīgāk kontrolēt Izglītības, Kultūras un Satiksmes ministriju pakļautībā esošajiem valsts uzņēmumiem un institūcijām piešķirtā finansējuma izlietošanu un nodrošināt neatbilstoši izlietoto līdzekļu atgūšanu.

Ierosināts atcelt tiešās subsīdijas gan valsts, gan pašvaldību uzņēmumiem, kas strādā ar zaudējumiem. Ietaupījums no tā valsts sektorā varētu sasniegt 40 līdz 150 miljonus latu, bet pašvaldību sektorā - 20 līdz 70 miljonus latu.

PB arī rosina izvērtēt pensiju neapliekamā minimuma samazināšanu no 165 līdz 80 latiem mēnesī, kas ļautu ietaupīt 85 miljonus latu. Ja neapliekamais minimums tiek samazināts līdz 140 latiem, ietaupījums budžetā veidotu 24 miljonus latu. Tāpat ierosināts atcelt piemaksas pensijām, kas pārsniedz 140 latus mēnesī, par līdz 1996.gadam veiktajām sociālajām iemaksām, un tas ļautu ietaupīt 120 miljonus latu.

Rosināts arī ieviest vispārēju pensiju indeksāciju, balstoties uz patēriņa cenu indeksa izmaiņām. Tas 2011.gadā ļautu budžetā ietaupīt 31 miljonu litu.

Ieteikts atcelt vecāku pabalstu strādājošajiem vecākiem un aizstāt to ar ģimenes valsts pabalstu 100 latu apmērā. Šī reforma budžeta izdevumus samazinātu par 65 miljoniem latu.

Savukārt 27,4 miljonus latu varētu ietaupīt, par 50% samazinot valsts budžeta finansētās vietas visās augstākās izglītības iestādēs vai arī par 50% samazināt budžeta finansējumu katrai studiju vietai, starpību sedzot studentiem, uzskata PB.

Tāpat rosināts pārtraukt subsīdijas studiju kredītiem, tādējādi ietaupot 6 līdz 20 miljonus latu.

Bet veselības aprūpes nozarē paredzēts samazināt gultas vietu skaitu valsts slimnīcās līdz 450 uz 100 000 iedzīvotāju, tādējādi 2011.gadā ietaupot desmit miljonus latu.