Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

FKTK sāk pārbaudi par kādas bankas klientu datu noplūdi

Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) uzsākusi pārbaudi [s:32416], biznesa portālu «Nozare.lv» informēja FKTK biroja vadītāja Anna Dravniece.

FKTK šodien pirms plkst.13 saņēma iesniegumu no telekompānijas LNT, kuras rīcībā ir nonākušas kādas Latvijas komercbankas kontu izdrukas par tās klientiem. Iesnieguma pielikumā pievienotas arī bankas klientu kontu izrakstu kopijas, kas nonākušas trešo personu rīcībā.

Pagaidām FKTK nenosauc banku, par kuras klientiem, iespējams, ir noplūduši dati, jo tikai rīt, 7.aprīlī, FKTK pārstāvji dosies uz banku, lai veiktu pārbaudi un noskaidrotu datu autentiskumu. Ja dati tiks atzīti par autentiskiem, tad komisija paziņošot bankas nosaukumu, apliecināja Dravniece.

Tāpat ar visas pārbaudes rezultātiem FKTK sola informēt arī sabiedrību un tiesībsargājošās iestādes.

FKTK atgādina, ka saskaņā ar Kredīsiestāžu likuma 64.panta 1.daļu, personas, kas izpaudušas ziņas par kredītiestādes klientu kontiem, ir saucamas pie kriminālatbildības likumā noteiktajā kārtībā.

Ja FKTK konstatēs, ka kredītiestāde neievēro Kredīsiestāžu likuma un citu normatīvo aktu prasības, būsim tiesīgi īstenot vienu vai vairākas Kredīsiestāžu likuma 113.panta 1.daļā minētās darbības, kā piemēram, piemērot naudas sodu, norādīja Dravniece.

Kā ziņots, LNT raidījums «Top 10» norādīja, ka viņu pastkastītē atrastajās izdrukās uz aptuveni 50 lapām atrodama informācija par 22 bankas klientiem un viņu veiktajiem darījumiem laika posmā no pagājušā gada marta līdz pat šī gada marta vidum.

Pati banka situāciju nekomentēja.

Fiziskajām personām dati minēti pat ar personas kodiem. Kāds advokātu uzņēmums norēķinās ar Latvijā labi zināmu uzņēmumu, tāpat redzams, kā vairāki tā sauktie ārzonas uzņēmumi ik dienu pārskaita miljonus eiro un dolāru uz Kipru, Panamu, Krieviju, Poliju un citām valstīm.

Kā tik konfidenciāla informācija varēja nonākt trešās personas rokās, pagaidām nav skaidrs. Iespējams, ir apieta bankas drošības sistēma vai arī šo informāciju ir noplūdinājis kāds bankas darbinieks, pieļāva raidījums.

«Top 10» kļuvis zināms, ka komercbanka par šo gadījumu, visticamāk, ir informēta jau marta vidū, taču faktu cenšas noklusēt, jo nevarot saprast, kādi tieši dati iegūti un kādā veidā.

Neatkarīgi no tā, kā dati iegūti, uzņēmumam būtu jāvēršas policijā. Klientu datu noplūde, kāda, visticamāk, notikusi, ir noziegums, atzīmēja raidījums. Ekonomikas policijā apliecināja, ka tā nevienu iesniegumu par šādu faktu nav saņēmusi.

Kā norāda raidījuma veidotāji, sazinoties ar bankas pārstāvjiem, nav radies iespaids, ka viņus šis fakts uztrauktu. Uz jautājumu, vai bankas vadība ir informēta par datu noplūdi, atbilde bija īsa un lakoniska: mums viss ir kārtībā. Komercbankas pārstāvji neizrādīja interesi par notiekošo, aicinot viņiem zvanīt pēc svētku brīvdienām, proti, otrdien, vai arī dokumentus atsūtīt pa pastu.

Latvijas Komercbanku asociācijas vadītājs Teodors Tverijons raidījumam atzina, ka pirmo reizi dzird par šādu bankas datu noplūdes faktu. Savukārt Finanšu un kapitāla tirgus komisija pēc brīvdienām sola izskatīt šo gadījumu, jo datu noplūde no bankas ir nepieļaujama situācija. Šajā gadījumā var pat vērtēt to, vai bankai nav jāaptur licence.