Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

EK aicina dalībvalstis ES fondus izmantot romu integrācijai

Eiropas Savienības (ES) lielākā etniskā minoritāte – romu kopienas – aizvien vēl saskaras ar nepārtrauktu diskrimināciju un segregāciju. Trešdien publicētajā ziņojumā ES aicināja dalībvalstis izmantot ES fondus romu sociālai un ekonomiskai integrācijai, portālam «Apollo» pavēstīja Eiropas Komisijas (EK) pārstāvniecībā Latvijā.

Ziņojumā teikts, ka būtiska nozīme šo kopienu sociālajā iekļaušanā ir piekļuves nodrošināšanai darbavietām, nenošķirtai izglītībai, mājokļiem un medicīnas pakalpojumiem.

Pēc ES aplēsēm 10 līdz 12 miljonu romu (skaits, kas līdzvērtīgs Beļģijas vai Grieķijas iedzīvotāju skaitam) integrācija ir kopīga dalībvalstu un ES institūciju atbildība.

Atsevišķā ziņojumā vēl izvērtēts pēdējos divos gados integrācijā sasniegtais progress. Abi ziņojumi tiks izskatīti otrajā Eiropas mēroga romu samitā, kas notiks Kodrovā 8. un 9. aprīlī.

«Kā uz stiprām vērtībām dibinātai Savienībai, mums jānodrošina romu pamattiesību ievērošana. Etnisko minoritāšu diskriminācija nav pieļaujama,» sacīja Komisijas priekšsēdētāja vietniece, Tiesiskuma, pamattiesību un pilsonības komisāre Viviāna Redinga.

«Viņu problēmu risināšana labvēlīgi ietekmē mūsu sabiedrību un ekonomiku. Vienīgi ar ilgtspējīgu un koordinētu rīcību mēs varam sniegt pozitīvas pārmaiņas romiem visā Eiropā.»

ES nodarbinātības, sociālo lietu un integrācijas komisārs Lāslo Andors uzsvēra: «Romu integrācijai jānorit visos dzīves cikla posmos – sākot no bērnudārza vecuma bērniem līdz vispārējai izglītībai, nodarbinātībai pieaugušajiem un aprūpei vecāka gadu gājuma cilvēkiem. Romu kopienas ir neatņemama sastāvdaļa cīņā pret nabadzību un bezdarbu. Romiem nav vajadzīgs atsevišķs darba tirgus, tiem nevajag skolas, kas paildzina romu bērnu nošķirtību, romi nevēlas atjaunotus romu geto. Mūsu mērķis ir panākt romu līdztiesību un integrāciju sabiedrībā. Eiropas Sociālais fonds ir ietekmīgs instruments šīs pārnozaru pieejas atbalstam.»

Lai gan daudzu Eiropas romu situācija joprojām ir smaga, ES un valsts līmenī panākts nozīmīgs progress, norāda EK. 

Pēdējs divos gados ES un dalībvalstis koncentrējušas pūles pret diskrimināciju vērstu  tiesību aktu un ES finansējuma efektivitātes kāpināšanai, lai veicinātu romu iekļaušanu. Tostarp veikta diskriminācijas, segregācijas un rasu vardarbības apkarošana, kā arī tādu programmu atbalsts, lai pārtrauktu nabadzības, sociālās atstumtības, zema zināšanu līmeņa skolā un sliktu sadzīves apstākļu, un sliktas veselības apburto loku.

Piemēram, EK sākusi tiesvedību pret 24 dalībvalstīm, lai nodrošinātu ES rasu pretdiskriminācijas tiesību aktu pareizu transponēšanu valsts tiesību aktos. Vēl aizvien tiek izskatītas 12 no minētajām lietām, bet 12 ir veiksmīgi pabeigtas.

Lai veicinātu efektīvu struktūrfondu izmantošanu dalībvalstīs, EK veic divus pētījumus, kā rezultātā tiks noteikti romu iekļaušanai sekmīgi projekti, programmas un politika. Viens no pētījumiem aptver fondus kopumā, bet otrs - Eiropas Sociālo fondu romu atbalstam.