Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Par ko strīdas KHL un Spēlētāju arodbiedrība?

Kontinentālajā hokeja līgā pilnā sparā rit izšķirošās spēles, taču, domājot jau par nākamo sezonu, der pievērst uzmanību 20. aprīlim.

KHL Spēlētāju arodbiedrība ieteikusi hokejistiem līdz minētajam datumam neparakstīt jaunus līgumus, jo arodbiedrība un KHL nav vienojusies par savstarpējo līgumu, bez kura noslēgšanas 2010./2011. gada sezona nesāksies.

20. aprīlī paredzēta arodbiedrības tikšanās ar KHL prezidentu Aleksandru Medvedevu, kura iejaukšanās palīdzēja atrisināt domstarpības arī pirms šīs sezonas. Spēlētāju arodbiedrības vadītājs, bijušais hokejists Andrejs Kovaļenko brīdina - ja netiks panākta vienošanās, tad gaidāma masveidīga KHL spēlētāju pretreakcija, proti, hokejisti esot gatavi parakstīt līgumus ar Eiropas vai NHL klubiem, bet tie, kuriem tas neizdosies, gatavi doties bezalgas atvaļinājumā.

Hokeja aprindas pārzinoši cilvēki Krievijā šo Kovaļenko ultimātu gan uztver ar zināmu ironijas devu. KHL Spēlētāju arodbiedrības ietekme nav salīdzināma ar NHL Spēlētāju asociāciju, kura ne reizi vien spējusi noorganizēt tā saucamo lokautu. Vēl jo vairāk, ar pirkstu tiek rādīts uz šīs sezonas situāciju Toljati «Lada» komandā, kur arodbiedrība nepaveica neko, lai kaut kādā veidā palīdzētu spēlētājiem, kuri par vēdera tiesu lēja sviedrus laukumā, bet brīvajā laikā paši saviem spēkiem centās «aizmukt» no Toljati. 

Kāda ir domstarpību būtība? Pirms šīs sezonas KHL vadība nāca klajā ar antikrīzes sistēmu un Spēlētāju arodbiedrība tam piekrita ar nosacījumu, ka šis ir pirmais un pēdējais šāds kompromiss. Taču pirms nākamās sezonas arodbiedrības priekšā nolikts jauns līgums, kurā antikrīzes mēri spēlētājiem algas apgriezīs vēl vairāk.

Pirmkārt, spēlētājiem, kuriem pašlaik ir līgumi, klubs pēc saviem ieskatiem algu var samazināt līdz pat 20%. Otrkārt, nākamajā sezonā līga vēlas pāriet uz jaunu profesionālo līgumu sistēmu - jauktajiem kontraktiem, kas paredz, ka 70% no hokejista atalgojuma veidos «cietā alga», bet pārējos 30% spēlētājs varēs nopelnīt dažādu bonusu veidā par sekmīgu sniegumu izslēgšanas spēlēs.

Matemātika ir gauži vienkārši - ja tev šobrīd ir kabatā līgums ar klubu, kurš nākamsezon, visticamāk, netiks Gagarina kausa izcīņā, tad rēķinies ar to, ka saņemsi uz pusi mazāk nekā bija paredzēts. Bet visu iepriekš atrunāto algu vari saņemt tikai tad, ja komanda aizspēlējas līdz Gagarina kausa finālam.

No vienas puses šāds līgums vairāk motivē spēlētāju, taču Kovaļenko baidās, ka klubi varētu spert soli tālāk un atklāj: klubu vadītāju sanāksmē jau ticis apspriests, ka play-off spēlēs hokejisti paši maksāšot par formu, ledus īri, ēdināšanu un pārlidojumiem. «Šādus izdevumus nesāpīgi var pārciest tikai zvaigznes,» uzsver arodbiedrības vadītājs.

Neviens vairs nešaubās, ka Krievijā hokejistiem tiek pārmaksāts un antikrīzes sistēma tikai pietuvinās spēlētāju algas reālajai tirgus cenai. Kovaļenko draudi par hokejistu izklīšanu pa Eiropas un NHL klubiem šķiet nepārdomāti, jo kurā gan vēl valstī viņi saņems tādas algas kā Krievijā. Eiropas klubos tādas summas neapgrozās, bet NHL pietiekami labi zina uzpūsto zvaigžņu patieso vērtību.

Piemēram, pirms šīs sezonas Aleksejam Jašinam tika piedāvāts spēlēt NHL, taču viņš atteicās. Vai zinat, cik viņam piedāvāja? Līgas veterāna minimālo algu - 500 000 ASV dolāru pirms nodokļu nomaksas. Sanktpēterburgā Jašins šosezon saņēma aptuveni trīs miljonus dolāru (piedevām vēl 2,2 miljoni, kurus ik gadu pēc līguma izpirkšanas 2007. gada vasarā Ņujorkas «Islanders» viņam pārskaitīs līdz pat 2015. gadam).

Drīzāk Spēlētāju arodbiedrība varētu kaulēties par bonusu sistēmas niansēm, jo KHL jaunajā līgumā noteiktā summa par rezultativitātes punktiem ir identiska gan uzbrucējiem, gan aizsargiem. Vārtsargi tiks prēmēti par «sausajiem» mačiem, atvairīto metienu procenta rādītāju un vidēji spēlē ielaistajiem vārtiem. Citi bonusi šajā līgumā nav pieminēti, lai gan hokejistiem, kuriem jau ir noslēgti līgumi, prēmiju sistēma ir izstrādāta daudz skurpulozāk.