Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Valsts prezidents Prāgā tiekas ar Obamu

Ceturtdienas vēlā vakarā Valsts prezidents Valdis Zatlers pēc ASV Prezidenta Baraka Obamas ielūguma piedalījās ASV un Austrumeiropas valstu un valdību vadītāju darba vakariņās Prāgā, informē prezidenta Preses dienestā.

Tikšanās laikā ASV prezidents atzīmējis Latvijas un pārējo valstu nozīmīgo pienesumu Eiropas un  kolektīvās drošības sistēmas stiprināšanā pēdējo divdesmit gadu laikā. Savukārt 11 Austrumeiropas valstu vadītāji apsveica prezidentu Obamu ar ceturtdien noslēgto vēsturisko kodolieroču arsenāla samazināšanas līgumu «START» starp ASV un Krieviju, tādējādi sperot nozīmīgu soli, lai paaugstinātu 21.gadsimta globālo  drošību.

Pēc  darba vakariņām Valsts prezidents atzīmēja, ka ir pagājis gads, kopš iepriekšējās tikšanās ar ASV prezidentu Prāgā Eiropas Savienības (ES) un ASV samita ietvaros un šinī periodā abu valstu divpusējās attiecības ir kļuvušas ciešākas.

Bet sarunas starp 13 valstu vadītājiem, kas norisa lietišķā un atvērtā gaisotnē, galvenokārt tika veltītas starptautiskajiem jautājumiem – situācijai Afganistānā, Irānā, Balkānos, kā arī ES un ASV sadarbībai.
 
Sarunu laikā ASV prezidents atzīmēja Centrālās un Austrumeiropas valstu, tai skaitā Latvijas, devumu Afganistānas militārajai operācijai. Savukārt Zatlers atzina, ka būtiska ir ne tikai sabiedroto militārā iesaiste šajā valstī, bet arī palīdzības sniegšana tās ekonomiskajai attīstībai. Šinī sakarā viņš arī norādīja uz Latvijas pienesumu – nemilitāro kravu tranzīta uz Afganistānu veicināšanu. Tāpat Valsts prezidents uzsvēra, ka Afganistānas drošības situācijas uzlabošanai ir būtiski vairāk iesaistīt tās kaimiņus – ne tikai Pakistānu, bet arī Centrālāzijas valstis.

Turklāt, pievēršoties NATO aktualitātēm, Zatlers norādīja uz ciešākas transatlantiskās organizācijas un ES sadarbības nozīmi, īpaši to militāro operāciju ietvaros, kur ES piedalās kopā ar NATO.

Jautājumā par Irānas kodolprogrammas attīstību tika atzīmēts, ka veids, kā tā piepilda savas kodolambīcijas, nav pieļaujams, tāpēc ir jāmeklē risinājums, izmantojot ANO Drošības padomes un diplomātisko kanālu piedāvātās iespējas.

Sarunu noslēgumā tās dalībnieki vienojās turpināt diskusijas šajos jautājumos gada nogalē plānotajā NATO samitā.