Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Ministre pieļauj pāreju uz augstāko izglītību tikai par maksu

Radikāls budžeta vietu skaita samazinājums, uz kādu rosinājuši Pasaules Bankas (PB) eksperti, Latvijas augstskolās nav gaidāms, taču nav izslēgts, ka varētu notikt pakāpeniska pāreja uz augstāko izglītību tikai par maksu.

Tā secina laikraksts «Diena» no izglītības un zinātnes ministres Tatjanas Koķes (ZZS) teiktā.

Uz topošajiem studentiem, kas augstskolā sāks mācīties jau šoruden, izmaiņas
neattieksies.

Patlaban budžeta grupā mācās tikai aptuveni 30% studentu, pārējie par mācībām maksā paši, un, kā uzsver rektori, iespējas vēl samazināt budžeta vietu skaitu nav.

Arī premjers Valdis Dombrovskis (JL) tādu neredz. Maz ticamu iespēju, ka tuvāko mēnešu laikā politiķi pieņems tik nepopulāru lēmumu, padara vēlēšanu tuvums.

To nenoliedz arī Koķe, kura laikrakstam norāda: «Protams, ka līdz vēlēšanām visi teiks, ka nebūs samazinājuma.» Lai arī pati ministre nenoliedz, ka «naudas ir tik, cik ir», viņa sola – strauja budžeta vietu skaita samazinājuma nebūs, drīzāk varot runāt par kādu pārejas periodu.

Cerības izvairīties no budžeta vietu skaita samazinājuma nevairo fakts, ka augstākā izglītība faktiski atlikusi vienīgā nozare, kurā PB eksperti redz iespējas apcirpt līdzekļus. Proti, vispārējā izglītībā pēc straujā finansējuma grieziena un sāktajām reformām vairāk ko samazināt neesot, tāpat kā profesionālajā izglītībā.