Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Īslandē atrasti krīzes vaininieki

Īslandes varas iestāžu veiktās izmeklēšanas rezultātā ir atrasti finanšu krīzes, kura valsts ekonomikai radīja milzu zaudējumus, vaininieki, vēsta AFP.

Vaininieku sarakstā nonāca bijušais premjerministrs Geirs Horde, bijušais finanšu ministrs Arnī Matisens un bijušais banku lietu ministrs Bjergvins Sigurdsons.

Pie šādiem secinājumiem nonākusi valdības nozīmētā Īpašā izmeklēšanas komisija (SIC), kura pēc veiktajām pārbaudēm uzrakstījusi 2000 lapu garu atskaiti. Šī komisija tika izveidota 2008. gada beigās, pēc tam, kad vienlaicīgi izputēja trīs Islandes lielākās bankas.

Bez augstāk minētās bijušo amatpersonu trijotnes, sarakstā nokļuvis arī vēlviens bijušais premjerministrs – Davids Odsons, kurš krīzes asākajā brīdī vadīja Islandes Centrālo banku.

Galvenais pārmetums, kuru komisija izvirza Hordem, Odsonam un citiem figurantiem ir tāds, ka 2008. gada pavasarī viņi slēpa informāciju par briestošo krīzi. Pēc komisijas vadītāja Palja Hreinsona teiktā, 2008. gada aprīlī notika vismaz piecas valsts vadības sapnāksmes, kurās tika apspriesta situācija banku sektorā un ekonomikā kopumā. Taču valdība neinformēja sabiedrību ne par sanāksmju tēmu, ne par to rezultātā pieņemtajiem lēmumiem. Hreinsons paziņoja, ka atskaite ar rekomendācijām attiecībā par pasākumiem pret krīzes vaininiekiem jau ir nosūtīta valsts tiesībsargājošajām iestādēm.

Tā kā sala bija atkarīga no ārzemēm aizņemtās naudas, globālā finanšu krīze skāra Islandi vairāk nekā citas pasaules valstis. Tikai 2009. gadā valsts ekonomika saruka par 6,5%, kā arī tika nacionalizēta praktiski visa finanšu sistēma. Īslandes ārējais parāds pašlaik daudzas reizes pārsniedz valsts IKP.