Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Jau atkal ņem kredītus. Cilvēki naudu saņem bez grūtībām

Bankas atzīst: interese par mājokļa iegādi uz kredīta pēdējā laikā ir pieaugusi, taču cilvēku piesardzība un cerība uz vēl zemākām nekustamā īpašuma cenām joprojām ņem virsroku un reālais darījumu skaits strauji nepalielinās, raksta «Diena».

Cilvēki vienlaikus pauž pārliecību, ka ievērojami kritusi cena par mājokļa kvadrātmetru, bet lētāk vairs nebūšot. Laikraksta aptaujātie jaunie kredītņēmēji stāsta, ka naudu bankā ieguvuši bez grūtībām. Kādai sievietei pieticis vien ar «vidējo algu», neesot prasītas par vīra garantijas.

Statistikas dati liecina, ka banku kredītportfelis joprojām samazinās, taču pēdējos mēnešos – ne tik strauji, kā tas bijis pirms gada. Pēc ilga pārtraukuma atkal parādījušās banku hipotekāro kredītu reklāmas kampaņas, ko var uzskatīt par zināmu «augsnes sagatavošanu» – kreditēšana tomēr ir galvenais banku ienākumu avots, kas krīzes laikā ir krietni apsīcis.

Gan cilvēku, gan uzņēmumu noskaņojums pakāpeniski mainās uz optimisma pusi, ekonomiskie rādītāji sāk stabilizēties, samazinās cenas – tas viss rada bāzi, lai patēriņš pamazām sāktu atjaunoties un līdz ar to palielinātos arī finansēšanas iespējas, situāciju vērtē «Swedbank» Privātpersonu finansēšanas daļas vadītājs Dzintars Kalniņš. Pēc viņa prognozēm, pēc lejupslīdes kā pirmie atjaunosies patēriņa kredīti.

Arī citas bankas drīzu hipotekārās kreditēšanas uzplaukumu neparedz. Tā «SEB» mājokļu cenu indikators liecina, ka 57% Latvijas iedzīvotāju patlaban nav intereses iegādāties jaunu mājokli, un tikai 3% apsver iespēju tuvākajā nākotnē ņemt hipotekāro kredītu.

Ir arī daudz tādu potenciālo kredītņēmēju, kas pēc ilgstošām pārdomām un konsultācijām ar banku joprojām dzīvokli izvēlas īrēt, nevis pirkt, stāsta savukārt «DnB Nord bankas» pārstāve Teika Lapsa. Interese par mājokļa iegādi un attiecīgi arī kredīta iespējām esot ievērojami pieaugusi, taču reālos darījumos tā pagaidām tik daudz neatspoguļojas.

Savukārt «Nordea bankas» pārstāve Dagnija Stuķēna uzsver – arī pagājušogad, neskatoties uz nelabvēlīgo ekonomisko fonu, interese par mājokļiem un kredītiem ir bijusi stabila, un, spriežot pēc šī gada pirmajiem mēnešiem, tā nav gājusi mazumā, taču arī krass pieprasījuma pieaugums pagaidām nav manāms.

Patlaban banku pievienotā likme hipotekāriem kredītiem svārstās 3-4% robežās. Salīdzinājumam: kredītu buma laikā banku pievienotā likme bija 0,5-1,5%. Tai jārēķina klāt 3 mēnešu vai 6 mēnešu EURIBOR likme (ja kredīts ir eiro) vai 3, vai 6 mēnešu RIGIBOR (ja kredīts ir latos). EURIBOR 3 mēnešu likme tagad ir ap 0,6%, 6 mēnešu – 0,9%. Lielākā daļa kredītu Latvijā ir ņemta eiro.