Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Bērni smagi applaucējas, iedzer arī žurku indi

Kaut arī Neatliekamās medicīniskās palīdzības (NMP) dienesta mediķi regulāri brīdina par nelaimēm, kas notiek un var notikt ar bērniem, tomēr pēdējo dienu laikā ātrās palīdzības mediķi snieguši palīdzību jau 10 maziem bērniem, kas applaucējušies vai kā citādi guvuši traumas mājas apstākļos.

Brigāžu mediķi ir satraukti un sarūgtināti par šiem gadījumiem, jo lielākā daļa no tiem varēja nenotikt, portālam «Apollo» paziņoja NMP dienestā.

Otrdien Vidzemē NMP dienesta mediķi steidzās palīgā trīs gadus vecam bērnam, kurš, iebāžot pirkstus pie elektrības pieslēgtā pagarinātājā, guva smagus trešās pakāpes vairāku pirkstu apdegumus. Savukārt Latgalē apakšdelma termisku apdegumu guvis gadu vecs zēns, kurš uzlējis sev virsū verdošu tēju. Krāslavas novadā gadu veca meitenīte iekritusi karstā putrā, ko māte vārījusi suņiem – bērnam konstatēts smags gūžu apdegums.

Nedēļas sākumā pirmās un otrās pakāpes apdegumus guvusi divus gadus un sešus mēnešus veca jelgavniece, kas bija ielikusi savas pēdiņas uz grīdas atstātā katlā ar karstu ūdeni. Paraujot krūzi un uzlejot sev virsū karstu tēju, augšdelma apdegumu guvis vēl viens gadu vecs bērns Bauskā.

Savukārt brīvdienās NMP dienesta mediķi Jelgavā palīdzību sniedza smagi cietušam piecus mēnešu vecam bērnam, kurš dzīvoklī bija kritis no viena metra augstuma, gūstot galvas sasitumu un smadzeņu satricinājumu. Zemgalē dzīvoklī no divu metru augstuma pa trepēm bija kritis kāds gadu un mēnesi vecs bērns, kurš guvis galvas un muguras sasitumus.

Savukārt, Bauskas novada Īslīces pagastā kāda trīs gadus veca meitenīte, kamēr māte bijusi kūtī, iedzēra žurku indi. NMP dienesta mediķi nekavējoties bērnam veikuši kuņģa skalošanu un nogādājuši viņu slimnīcā. Zemgalē nelaime notikusi ar divus gadus vecu bērnu, kurš, sniedzoties pāri spainim ar karstu ūdeni, guvis vēdera un augšstilba otrās un trešās pakāpes apdegumus. Ar pirmās un otrās pakāpes apdegumiem NMP dienesta mediķi slimnīcā nogādājuši astoņus mēnešus vecu meitenīti, kas ar karstu ūdeni applaucējusi seju, kaklu un krūšu kurvi.

NMP dienesta mediķi atkārtoti aicina pieaugušos būt modriem un neatstāt bērnus bez uzraudzības. Bērns var piekļūt katliem uz plīts, galda vai plaukta un noraut tos vai arī pavelkot galdautu, uzgāzt sev virsū, piemēram, kafijas kannu vai krūzi. Applaucēšanās gadījumi var notikt arī brīžos, kad vāroša vai karsta šķidruma trauks tiek novietots bērnam pieejamā vietā – uz grīdas vai krēsla.

Viens no svarīgiem piesardzības pasākumiem ir neturēt bērnu klēpī, kad tiek dzerta tēja vai kafija. Svarīgi ir saprast, ka nelielais krūzes tilpums bērna mazajam augumam ir kā spainis verdoša ūdens pieaugušajam, norāda mediķi.

NMP dienesta mediķi atgādina, ka šādas traumas diemžēl notiek nereti un pieaugušie ir tie, kas bērnus var pasargāt no nelaimes gadījumiem, bet potenciāli bīstamas situācijas ir jāpamana, vēl pirms nelaime notikusi.