Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Iespējams sabojāt dzīvi, zinot vien personas kodu

Vēl nesen Rīgas bērnu vecāku vidū sašutumu izraisīja kāda ziņa — pašvaldības mājaslapā Riga.lv vairs nav pieejams pakalpojums, ka, ievadot vārdu un dzimšanas gadu, varēju uzzināt informāciju par rindu uz bērnudārziem, vēstī «[s:32610]».

Datu aizsardzības inspekcijai šķita, ka tādā veidā tiek pārkāpts likums, un inspekcija likuši šo pakalpojumu liegt. Tomēr internetā katrs var uzzināt 122 000 cilvēku personas kodus, kuri ieguvuši Latvijas pilsonību. Ministru kabinets personas kodu padarījis par publiski pieejamu informāciju, un šāda situācija var negatīvi ietekmēt Latvijas pilsoņu dzīves.

Ko iespējams izdarīt, ja zināms personas kods

Kā sabojāt cilvēkam dzīvi, zinot viņa personas kodu? Iespēju ir ļoti daudz, piemēram, pieteikt viņu auto vadīšanas eksāmenam Ceļu un satiksmes drošības direkcijā. Piemēram, jūs pazīstat kādu cilvēku, kurš jau krietnu laiku nevar nokārtot braukšanas eksāmenu.

Zinot viņa personas kodu var piezvanīt uz CSDD un pieteikt viņu eksāmenam. Viņš pats par to pat nenojautīs. Tiesa, līdz brīdim, kad atklāsies, ka viņam jāsamaksā 8,88 lati. Un šādā veidā cilvēku iespējams pieteikt kaut simts reižu.

Datu aizsardzības inspekcijā «Telegrafam» norādījuši, ka CSDD šādā veidā pārkāpj likumu.