Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Psihoterapeitu palīdzību arvien vairāk meklē cilvēki no uzņēmēju vides

Pēdējā laikā arvien vairāk cilvēku no uzņēmējdarbības vides meklē psihoterapeita palīdzību, intervijā biznesa portālam «Nozare.lv» stāsta Latvijas Psihoterapeitu asociācijas vadītāja Tija Vanaga.

«Īpaši grūti ir vīriešiem, jo viņi ir atbildīgi par ģimeni, māju, uzņēmumu. Viņi grib sargāt savējos un bieži vien mājās nestāsta, cik situācija patiesībā ir nopietna. Nereti psihoterapeita kabinets ir vienīgā vieta, kur cilvēks var būt atklāts un runāt par to, cik patlaban dzīve ir kreņķu pilna,» uzskata psihoterapeite.

Vanaga atzīst, ka pēdējā laikā ir palielinājies pašnāvību skaits, sevišķi vīriešu vidū. Speciāliste stāsta, ka Latvijas vīrietis ir tendēts uz materiālām vērtībām un ar tām saistītiem panākumiem. Ja tas pēkšņi zūd, viņš jūtas sagrauts - parādās trauksme un depresija.

Speciāliste uzskata, ka ir profesiju grupas, kurām ļoti vajadzētu psihoterapeita palīdzību. «Ja manā varā būtu ietekmēt likumdošanu, noteikti izdotu likumu, kas noteiktu, ka valsts apmaksāts noteikts psihoterapeita apmeklējumu skaits obligāti ir nepieciešams mediķiem, skolotājiem, policistiem, profesionāliem politiķiem. Ir daudz tādu profesiju, kuru pārstāvjiem būtu nepieciešama psihoterapeita palīdzība, tas palīdzētu pilnvērtīgāk veikt profesionālos pienākumus,» pārliecināta Vanaga.

Latvijas Psihoterapeitu asociācijas vadītāja uzsver, ka no valsts atvēlētajiem līdzekļiem veselības aprūpei kādai daļai noteikti vajadzētu būt atvēlētai psihoterapijas seansiem. Speciāliste šaubās, vai Latvija kādreiz būs to valstu vidū, kas saviem iedzīvotājiem apmaksās 40 vai vismaz 20 psihoterapijas sesijas gadā, tomēr uzskata, ka Latvijas iedzīvotājs būtu pelnījis iespēju, ka valsts viņam kaut nedaudz palīdzētu šajā jomā.

Tāpat Vanaga stāsta, ka psihoterapeitu pakalpojumi Latvijā kļūst arvien pieprasītāki, pēc tam, kad pieprasījums pēc šiem pakalpojumiem bija krities par aptuveni 20 līdz 30%. «Tomēr patlaban cilvēki ir adaptējušies jaunajiem apstākļiem un psihoterapeita pakalpojumi kļūst arvien pieprasītāki. Pirmkārt, ir pieaudzis to cilvēku skaits, kam psihoterapija ir palīdzējusi, un šie cilvēki iedrošina pēc palīdzības vērsties arī citus. Otrkārt, situācija ir tiešām grūta, spriedzes līmenis sabiedrībā ir augsts, kā rezultātā pieaug saslimstība un nepieciešamība pēc ārstēšanas,» secina speciāliste.