Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

VK: kadastra dati neatbilst faktiskajam nekustāmā īpašuma stāvoklim

Tā kā nav ieviesti Nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmas (Kadastra informācijas sistēmas) datu kontroles un uzraudzības mehānismi, netiek nodrošināta datu atbilstība faktiskajam nekustamā īpašuma stāvoklim, revīzijā konstatējusi Valsts kontrole (VK).

Patlaban Valsts zemes dienesta (VZD) uzturētajā Kadastra informācijas sistēmā reģistrēto datu aktualitāte un atbilstība faktiskajam nekustamā īpašuma stāvoklim ir atkarīga no nekustamā īpašuma subjekta, kā arī valsts un pašvaldību institūciju godaprāta ievērot normatīvajos aktos noteiktos pienākumus, jo Tieslietu ministrijas (TM) izstrādātie normatīvie akti nenosaka atbildīgo par sistēmā reģistrētās informācijas patiesumu. Tie nenosaka arī vienotas uzraudzības, sadarbības un kontroles sistēmas nodrošināšanu pār VZD uzturētās Kadastra informācijas sistēmas datu aktualitāti.

Līdz ar to Kadastra informācijas sistēmā tiek reģistrēti kļūdaini, nepilnīgi vai atšķirīgi dati, kā rezultātā pastāv risks, ka, piemēram, dzīvokļa īpašumu kadastrālās vērtības un nekustamā īpašuma nodoklis tiek aprēķināts neprecīzi.

VK revīzijā konstatēja, ka Kadastra informācijas sistēmā uzrādītie dati par nekustamā īpašuma īpašnieku, kā arī par domājamām daļām nesakrīt ar Valsts vienotajā datorizētajā zemesgrāmatā (VVDZ) uzrādītajiem datiem. Savukārt atsevišķos gadījumos sistēmā uzrādītā kadastrālā vērtība aptuveni līdzvērtīgiem dzīvokļa īpašumiem ir atšķirīga. Piemēram, dzīvokļa īpašumiem Maskavas ielā 417, Rīgā, ar platību no 50,2 kvadrātmetru līdz 50,4 kvadrātmetru dzīvokļa īpašuma kadastrālā vērtība ir robežās no 1754 līdz 17 437 latiem, kas atšķiras līdz pat desmit reizēm.

www.kadastrs.lv

Nenodrošinot VVDZ nodoto datu aizsardzību pret trešās personas piekļuvi un datu rediģēšanu, kā arī VVDZ sūtīto un VZD saņemto un apstrādāto datu pilnīguma kontroli, TM datu apmaiņas mehānisms starp VVZD un Kadastra informācijas sistēmu ir nepilnīgs.

Revīzija veikta par laika posmu no 2007.gada 1.janvāra līdz 2009.gada 1.novembrim.