Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Rīgas viesnīcām lieli zaudējumi atcelto rezervāciju dēļ

Pagājušajā piektdienā vulkāna radītā haosa rezultātā lielākās Rīgas viesnīcas bija noslogotas, taču šonedēļ situācija mainījusies, jo daļa viesu devusies prom ar citiem transporta līdzekļiem un viesnīcām zaudējumus rada atceltās rezervācijas, atzīst biznesa portāla «Nozare.lv» aptaujāto viesnīcu pārstāvji.

«Ja piektdien runājām par vulkāna pozitīvo ietekmi uz viesnīcas darbības rādītājiem, šodien varam runāt par stipri lielākiem zaudējumiem,» sacīja Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācijas izpilddirektore Santa Graikste.

Asociācija saņem ziņas, ka atceltas arī konferences, un tas nozīmē lielus zaudējumus. «Ir ļoti grūti izdarīt secinājumus par kopējo zaudējumu apmēru, dažādiem uzņēmumiem tie būs atšķirīgi, taču vienlīdz cietīs gan mazie, kas nesagaidīs viesus iebraucam, gan lielie, kas zaudēs starptautiskas konferences un seminārus,» atzina asociācijas izpilddirektore.

Graikste lēš, ka kopējie Latvijas viesnīcu zaudējumi varētu sasniegt vairākus simtus tūkstošus latu.

Viesnīcas «Hotel Avalon» direktore Dace Stežkina biznesa portālam «Nozare.lv» pastāstīja, ka laika posmā no pagājušās piektdienas līdz šodienai anulētas trīs grupu rezervācijas un viena konference ar dzīvošanu, ēdināšanu un konferenču zāles pakalpojumiem. Atsevišķu individuālo rezervāciju apjoms «Hotel Avalon» vēl nav apkopots.

Zaudējumi, kas radušies grupu rezervāciju anulāciju rezultātā, «Avalon Hotel» sasnieguši 7731 eiro jeb 5433 latus.

Stežkina pauda, ka šajās dienās viesnīcā ieradusies viena grupa un daži individuāli ceļotāji pagarinājuši dzīvošanu viesnīcā uz vienu nakti par kopējo summu 802 eiro jeb 563 lati.

Viesnīcas direktore atklāja, ka pie «Avalon Hotel» vērsusies arī «Aeroflotes» kompānija ar lūgumu izvietot viesus divos numuros, kas lūgs viņu pārstāvniecību par lidojuma atcelšanas kompensāciju. Vienu numuru rezervējusi kompānija «airBaltic».

«Viesnīcas «Avalon Hotel» zaudējumi šajās dienās gandrīz desmit reizes pārsniedz papildu ienākumus. Tie, kas jau bija atbraukuši, varēja atrast dažādas iespējas tomēr aizbraukt no Rīgas: ar autobusiem, prāmju un vilcienu palīdzību, bet tie, kam brauciens bija vēl tikai paredzēts, labprātāk no tā atteicās, nekā meklēja risinājumus, kā nokļūt tur, kur bija paredzēts, vispārējā haosa laikā,» sacīja Stežkina.

«Avalon Hotel» patlaban sazinās ar anulēto grupu aģentūrām, cerot, ka vismaz daļa realizēs ieplānotos braucienus citos datumos, kad haoss beigsies.

«Diemžēl arī no juridiskās puses nesaņēmu skaidru atbildi, vai minētie zaudējumi skaidrojami kā «nepārvaramā vara» jeb «force major» vai vienkārši «lidojumu atcelšana», un tādā gadījumā zaudējumus vajadzētu segt apdrošināšanas kompānijām pēc grupu braucienu apdrošināšanas noteikumiem,» sacīja Stežkina.

«Islande Hotel» mārketinga un pārdošanas direktors Normunds Nebojs biznesa portālam «Nozare.lv» pastāstīja, ka no ceturtdienas līdz svētdienai «Islande Hotel» bijusi pārpildīta ar personām, kurām tika atcelti avio reisi, bet patlaban daudzi devušies prom bez avio sabiedrību starpniecības, tomēr tikpat liels ir to cilvēku skaits, kas pagarina savu uzturēšanos viesnīcā vēl par vienu nakti ar cerību doties prom rīt.

«Šajā haosa laikā bijām spiesti izveidot speciālus ēdienu piedāvājumus par ļoti draudzīgām cenām, lai apmierinātu visu viesu maciņu biezumu, kā arī piedāvāt apģērbu mazgāšanu par stipri vien zemāku cenu. Mēs cenšamies izprast viesi un nodrošināt viņa vēlmes šajā situācijā,» sacīja Nebojs.

Viesnīcas pārstāvis arī atzina, ka patlaban daudz numuru rezervāciju ir atteikts.

«Šodien viesnīcā «Islande Hotel» bija plānota starptautiska konference ar dalībnieku apmešanos viesnīcā uz divām naktīm, ēdināšanu un konferenču zāles īri, bet ieradās tikai viena persona. Ļoti daudz tūrisma aģentūru grupu un individuālo tūristu atsaka viesnīcu rezervācijas ar lūgumu nepiemērot soda sankcijas par neierašanos viesnīcā. Rīt vajadzētu iebraukt hokeja komandai no Francijas, bet neviens nezina, vai tā būs,» pastāstīja «Islande Hotel» pārstāvis.

«Reval Hotel» mārketinga un pārdošanas direktors Valdis Portnajs atzina, ka «Reval Hotels» viesnīcu tīklā Rīgā netika novērotas lielas izmaiņas tūristu skaita ziņā pagājušās nedēļas nogalē.

«Protams, ļoti daudz viesu nevarēja izlidot no Rīgas, tādēļ nācās uzturēties viesnīcās mazliet ilgāk, līdz sameklēja vai sameklēs alternatīvu variantu, kā nokļūt līdz savam galamērķim. Bet tik pat daudz viesu arī nevarēja ierasties Rīgā no citām valstīm, kuri bija savlaicīgi veikuši numuru rezervēšanu «Reval Hotels» viesnīcās. Tādēļ pagājušās nedēļas nogalē plānoto personu skaits, kas uzturējās viesnīcā, skaita ziņā īpaši nemainījās - uz papildu nakti palikušie viesi kompensēja neiebraukušo personu skaitu,» atzina Portnajs.

«Reval Hotels» gan novēro, ka parādās aizvien vairāk anulāciju uz šo nedēļu - gan no individuālo ceļotāju puses, gan no starptautisko pasākumu organizatoru puses.

«Personu skaits, kas piespiedu kārtā vēl uzturas viesnīcās, vairs nekompensē anulāciju skaitu. Līdz ar to Īslandes vulkāna izvirduma sekas mūsu viesnīcas patiesi sāk izjust tikai tagad. Cik lielus zaudējumus tas nesīs, patlaban ir grūti pateikt. Varēsim to aprēķināt tikai tad, kad situācija nostabilizēsies,» atzina «Reval Hotel» pārstāvis.

Viesnīcas «Hanza Hotel» valdes loceklis Aigars Gerhards pauda, ka vulkāna radītais haoss ļoti negatīvi ietekmē viņa pārstāvētās viesnīcas darbību.

«Bija paredzēts, ka viesnīca būs pilnībā noslogota no piektdienas līdz šodienai, taču tika atcelti vairāk nekā 95% rezervāciju šajā laika posmā, un rezervāciju anulācijas šonedēļ turpinās,» pastāstīja uzņēmējs.

Gerhards pauda, ka lielākā daļa «Hanza Hotel» klientu, kas bija iestrēguši Rīgā, bija no Skandināvijas valstīm un pa dažādiem ceļiem jau nokļuvuši savās mītnes zemēs.

«Tādu, kas palika iestrēguši Rīgā, mūsu viesnīcā nebija. Pēc pirmajiem datiem, mēs rēķinām, ka esam zaudējuši vismaz 700 viesu, un joprojām pienākušo anulāciju dēļ to skaits ik stundu palielinās,» sacīja Gerhards.

Iepriekš «Hanza Hotel» aprīlī prognozējis 80% noslogojumu, vulkāna radītā haosa rezultātā tas būs ap 60% līdz 65%, atzina Gerhards.

«Hanza Hotel» nodarītie zaudējumi jeb neiegūtā peļņa lēšama desmiti tūkstoši latu ar nosacījumu, ja vulkāna darbības radītie ierobežojumi tiks atcelti šodien vai rīt.

Kā ziņots, vulkāna izvirdums Īslandē radījis milzīgu pelnu mākoni, kā dēļ četru dienu laikā visā Eiropā atcelti 63 000 reisu.

Joprojām gaisa telpu pilnībā vai daļēji slēgušas aptuveni 30 valstis, tādējādi aptuveni 6,8 miljoni pasažieru spiesti ilgstoši gaidīt ziņas par situācijas uzlabošanos vai mainīt savus ceļošanas plānus, liecina Starptautiskās Lidostu padomes apkopotā informācija.

Noteiktie ierobežojumi kopumā paralizējuši 313 lidostas, tostarp lidostu «Rīga».

Starptautiskajā lidostā «Rīga» gaisa satiksme komerciālajiem regulārajiem reisiem būs slēgta līdz pirmdienas plkst.18.