Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Latvijā atkārtoti izdod Kārļa Marksa «Kapitālu»

Apgāds «Zvaigzne ABC» laidis klajā Kārļa Marksa darbu «Kapitāls. Politiskās ekonomijas kritika», informē apgāds.

Markss apjomīgo darbu «Kapitāls» pirmo reizi laida klajā 1867. gadā. Grāmata pasaules savu iemantojusi ar tajā pausto nesaudzīgo kapitālisma kritisko analīzi.

«Kapitāls» ir viena no tām grāmatām, kas vislielākajā mērā ir ietekmējusi cilvēku prātus un ekonomikas zinātnes attīstību. Pašlaik, kad notikumi pasaulē liek no jauna pārvērtēt ekonomikas teorijas atzinumus, ir vērojama pastiprināta interese par šo pirms pusotra gadsimta sarakstīto darbu. XIX un XX gadsimtu mijā tieši Latvijā Marksa idejas rada auglīgu augsni. Padomju periods ar savu dogmatisko pieeju radīja noliedzošu attieksmi pret Marksu, kaut gan marksisms padomju interpretācijā bija visai tālu no Marksa darbu patiesā gara,» norāda Banku augstskolas profesors, Latvijas Ekonomistu asociācijas valdes priekšsēdētājs un Ventspils Augstskolas asociētais profesors Ivars Brīvers.

Brīvers uzskata, ka tos, kuri cer «Kapitālā» atrast vieglas atbildes uz jautājumiem par pasaulē notiekošo, jābrīdina, ka tas ir ceļš uz padomju laika kļūdu atkārtojumu.

Ekonomiskās krīzes kontekstā aktualizējies uzskats par liberālās ekonomikas morālo bankrotu. Aizvien biežāk tiek piesaukta nepieciešamība palielināt valsts lomu ekonomikā, kā arī palielināt kontroli pār finanšu sektoru un naudas apgrozību. Kārļa Marksa darbs
«Kapitāls» ir nozīmīgākais darbs pasaules vēsturē, kas iestājas par radikālu valsts lomas palielināšanu tautsaimniecībā.

Marksa grāmata kopš krīzes sākuma ir viena no pieprasītākajām grāmatām Latvijas antikvariātos.

Pēdējos gados «Kapitāls» kļuvis aktuāls daudzās pasaules valstīs: Japānā pirktāko grāmatu sarakstā iekļuvis komikss pēc «Kapitāla» motīviem, savukārt Vācijā un Ķīnā «Kapitāls» uzvests kā mūzikls.