Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Lielākās bankas sola turpināt hipotekāro kredītēšanu

Lielākās Latvijas komercbankas sola turpināt hipotekāro kredītu izsniegšanu, bet konkrētu naudas summu, ko gatavas novirzīt šim mērķim, nenosauc.

Piemēram, «SEB bankas» Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Agnese Strazda norāda, ka noteiktam kredītu apjomam nevajadzētu būt par pašmērķi. «Apstākļos, kad resursu pieejamība bankai nav problēma, piedāvājumu nosaka pieprasījums. Tas nozīmē, ka kopējo apjomu noteiks klientu objektīvi izvērtēta nepieciešamība pēc kredīta un finansiālās iespējas nodrošināt kredīta apmaksu,» saka Strazda. 

Viņa norāda, ka, neskatoties uz ekonomikas korekciju, «SEB banka» izsniedz un arī turpmāk izsniegs mājokļu kredītus tiem iedzīvotājiem un ģimenēm, kuru pierādāmie ienākumi nodrošina kredītmaksājumu veikšanu un tie nepārsniedz 30%-40% no ģimenes izdevumiem. Viņa apliecina, ka interese no cilvēkiem ir un jauni hipotekārie kredīti tiek piešķirti.

Pagājušajā gadā «SEB banka» piešķīra gandrīz 900 jaunus hipotekāros vai būvniecības kredītus.

«Ja pirms pusgada cilvēki vairāk iegādājās mājokļus par saviem uzkrātajiem līdzekļiem, tad tagad novērojam tendenci, ka interese un pieprasījums pieaug,» apgalvo Strazda, norādot, ka pēdējā mēneša laikā interese par hipotekārajiem aizdevumiem mājokļu iegādei un remontam ir būtiski palielinājusies. Tiek pieļauts, ka šī pozitīvā tendence būs novērojama arī turpmākajos mēnešos.

Arī «Swedbank» Privātpersonu finansēšanas daļas vadītājs Dzintars Kalniņš norāda, ka ir vērojama pakāpenisku noskaņojuma maiņa gan cilvēku, gan uzņēmumu vidū.

Noskaņojuma uzlabojumus viņš saista ar to, ka objektīvie ekonomikas rādītāji sāk uzlaboties vai vismaz stabilizēties, cilvēki pielāgojas ienākumu samazinājumam, kā arī atsevišķas patēriņa preču kategorijas deflācijas dēļ kļūst pieejamākas.

«Pēc ekonomikas lejupslīdes parasti pirmie atjaunojas patēriņa kredīti, kas atbilst arī cilvēciskai loģikai, bet auto līzings un hipotekārā kreditēšana pieaug vēlāk, kad ekonomikā jau kādu laiku vērojama stabilitāte un atjaunojas cilvēku drošība par savu nākotni. Patlaban to arī var vērot, ka pakāpeniski atjaunojas pieprasījums pēc patēriņa kredītiem. Hipotekārie kredīti vēl nav tik pieprasīti, taču, laikam ejot un ekonomikai turpinot atkopties, pieprasījums arī pēc šā kredīta veida palielināsies,» uzskata Kalniņš.

Saskaņā ar Kalniņa sniegto informāciju patlaban bankas izsniedz hipotekāros kredītus aptuveni 70%-80% apmērā no ķīlas vērtības, bet nosacījumi parasti esot izdevīgāki, ja īpašumi ir bankas finansētajos projektos.

Pēc viņa teiktā, cenas nekustamo īpašumu tirgū kopumā patlaban ir zemākajos līmeņos, un redzams, ka pēdējos četrus līdz piecus mēnešus vairs nekrīt, bet atsevišķos segmentos ir pat pieaugušas.

«DnB Nord banka» šopavasar sākusi pievērst īpašu uzmanību hipotekārajiem kredītiem privātpersonām, kas ir maksātspējīgi un līdz šim nav uzņēmušies ievērojamas kredītsaistības, sacīja «DnB Nord Bankas» Filiāļu apkalpošanas pārvaldes vadītājs Mareks Bažovskis.

Konkrētu izsniedzamo hipotekāro kredītu apjomu nav iespējams prognozēt, jo tas ir atkarīgs gan no klientu maksātspējas, gan valsts ekonomiskās situācijas radītās iedzīvotāju pārliecības par nākotni, akcentē Bažovskis.

Vērtējot kopējo interesi par hipotekāro kreditēšanu, viņš saka, ka interese ir ievērojami pieaugusi. «Cilvēki nāk uz filiālēm un interesējas par hipotekārā kredīta nosacījumiem citiem jautājumiem, un arī reālo darījumu apjoms palielinās, tomēr mazāk strauji kā interese,» stāsta Bažovskis.

Šādai nelīdzsvarotībai starp interesi par kredītu un noformēto kredītu apjomu iemesli esot dažādi. Pirmkārt, daļa cilvēku tic mītam, ka nekustamo īpašumu cenas vēl pazemināsies, bet, otrkārt, cilvēki nejūtas stabili un droši par savu nākotni, tādēļ nereti pēc ilgstošām pārdomām un sarunām ar banku par nekustamā īpašuma iegādi pieņem lēmumu tomēr mājokli īrēt, nevis pirkt, skaidro bankas pārstāvis.

«Interese par hipotekārajiem kredītiem ir, bet cilvēki apzinās to, ka vispirms ir jāparūpējas par zināmiem uzkrājumiem un nav vēlams ņemt hipotekāro kredītu ar tādu ikmēneša maksājumu, ka nepaliek «rezerves» neparedzētiem gadījumiem,» saka «DnB Nord Bankas» Filiāļu apkalpošanas pārvaldes vadītājs.

Tāpat «DnB Nord bankas» novērojumi liecina, ka tad, ja klients ir pieņēmis lēmumu iegādāties nekustamo īpašumu, viņš ir zinošāks un gatavāks rīkoties uzreiz, līdz ar to laiks starp hipotekārā kredīta pieteikuma aizpildīšanu un visu nepieciešamo dokumentu iesniegšanu un kredīta saņemšanu var būt īsāks.

«Banka pašreiz nav izvirzījusi ierobežojumus mājokļu kredītu izsniegšanas apjomam - mēs esam atvērti ikvienam klientam un sarunai attiecībā uz mājokļa iegādi, remontu vai būvniecību,» apgalvoja «Latvijas Krājbankas» Kredītu pārvaldes Kredītproduktu attīstības daļas vadītājs Andis Vaļuks, sakot, ka arī šogad banka turpina gan fizisko, gan juridisko personu kreditēšanu, sākot no nelielām patēriņa kredīta summām līdz investīciju projektiem.

Tomēr viņš uzsvēra, ka banka rūpīgi izvērtē klienta maksātspēju, kredītvēsturi, aizdevuma attiecību pret nodrošinājumu un līdzdalību, lai, mainoties tirgus vai dzīves apstākļiem, klientam būtu iespējas un risinājumi veikt kredīta atmaksu.

Kā ziņots, «Nordea bankas» Latvijas filiāle pagājušajā nedēļā paziņoja, ka šogad mājokļu kredītos plāno izsniegt 100 miljonus latu.