Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

«Toyota» piedzīvo strauju kritumu «Forbes» vadošo kompāniju sarakstā

Japānas autobūves uzņēmums «Toyota Motor Corp.», kuru skāruši apjomīgi automašīnu atsaukumi un vairākas tiesas prāvas, nokritis no trešās vietas uz 360. vietu žurnāla «Forbes» izveidotajā pasaules vadošo kompāniju sarakstā.

Japānas autoražotājs arī ievērojami atpalicis no konkurentiem «Ford», «Honda» un «Hyundai» 2010. gada sarakstā, kurā iekļautas pasaulē veiksmīgākās kompānijas, balstoties uz to pārdošanas apjomu, peļņu, aktīviem un tirgus vērtību.

Pērn «Toyota» «Forbes» sarakstā ieņēma trešo vietu, bet pirms pieciem gadiem - desmito vietu.

ASV autobūves kompānijas «General Motors» un «Chrysler», kuras patlaban cenšas restrukturizēt savu darbību pēc pagājušajā gadā tiesā iesniegtajiem bankrota pieteikumiem, sarakstā nav iekļautas.

Vācijas autoražotājs «Daimler» šogad ieņēmis 388. vietu, bet «Volkswagen» izkritis no saraksta, ņemot vērā sarežģīto situāciju saistībā ar apvienošanos ar «Porsche».

«Toyota», kas 2008. gadā apsteidza «General Motors» un kļuva par pasaulē lielāko autoražotāju, visā pasaulē atsaucis aptuveni desmit miljonus automašīnu, lai novērstu gāzes pedāļu un bremžu sistēmu defektus, kas tiek vainoti 58 nāves gadījumos ASV. Tāpat kompānija pārtraukusi arī astoņu modeļu, tostarp hibrīdautomašīnu, tirdzniecību.

Ceturtdien starptautiskā reitingu aģentūra «Moody's Investors Service» («Moody's») samazināja «Toyota» kredītreitingu, šādu lēmumu galvenokārt skaidrojot ar neskaidrību par produktu kvalitāti pēc apjomīgajiem automašīnu atsaukumiem.

Pirmdien «Toyota» piekrita samaksāt ASV valdības noteikto 16,4 miljonus dolāru (8,5 miljonus latu) lielo naudassodu par gāzes pedāļa mehānisma defekta slēpšanu.

Turklāt kompānijai ASV draud vismaz 97 tiesas prāvas, kurās cilvēki vēlas piedzīt kompensācijas par gūtajiem ievainojumiem vai nāves gadījumiem saistībā ar automašīnu pēkšņu paātrināšanos, kā arī 138 kolektīvās prasības no amerikāņiem, kuri vēlas atgūt zaudējumus, kas radušies «Toyota» automašīnu vērtības krituma dēļ.

Neskatoties uz finanšu krīzi, «Forbes» izveidotajā sarakstā vēl joprojām dominē bankas, galvenokārt pateicoties to apjomīgajiem aktīviem.

«Forbes» norāda, ka 2000 pasaules vadošo kompāniju kopējais apgrozījums veido 30 triljonus dolāru (15,7 triljonus latu), peļņa - 1,4 triljonus dolāru (733,6 miljardus latu), aktīvi - 124 triljonus dolāru (64,9 miljardus latu), bet tirgus vērtība - 31 triljonu dolāru (16,2 triljonus latu), un tas ir par 61% vairāk nekā pērn.