Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Piedzērušos vecāku gultā mirst zīdainis

Četru mēnešu vecumā, piedzērušos vecāku gultā Lielvārdē miris puisēns. Viņa mātes Aksanas trīs vecākie bērnu jau sen nonākuši valsts aprūpē, vēstī «Vakara Ziņas».

«Tam bērniņam paveicās, nebūs jāaug bērnunamā,» gandrīz atviegloti nopūšas ne viens vien Lielvārdes iedzīvotājs. Sākotnējā izmeklēšanā noskaidrots, ka tovakar vecāki iedzēruši, tiesa, kad nelaimes vietā ieradās likumsargi, reibums jau bija izgulēts. Pēc kārtējās alkohola devas vecāki – 34 gadus vecais Aivars un 33 gadus vecā Aksana – bija devušies gulēt un mazo Linardu neielika viņa gultiņā, bet gan paņēma sev blakus.

Zēna tēvs pamodies pirmais un pamanījis, ka ar mazo kaut kas nav kārtībā – no mutes tecējušas asiņainas putas, bet āda bija kļuvusi zilgana. Vīrietis neelpojošo dēlu mēģinājis atdzīvināt, bet tas viņam nav izdevies. Diemžēl arī izsauktajiem ātrās medicīniskās palīdzības ārstiem neizdevās glābt zīdaiņa dzīvību.

Bērna nāves cēloņus noteiks tiesu medicīniskā ekspertīze, un tad arī būs zināms, kāpēc puisēns nomira. Māte policistiem skaidrojusi, ka bērns ne ar ko nav slimojis, bijis pabarots un aprūpēts, tāpēc viena no versijām ir, ka nāve iestājusies no tā, ka kāds no pieaugušajiem Linardam uzgūlies virsū un ar savu svaru nospiedis.

Ģimene jau sen ieguvusi nelabvēlīgas ģimenes statusu un atrodas bāriņtiesas uzraudzībā. Lielvārdes bāriņtiesas darbiniece «Vakara Ziņām» par notikušo atteicās sniegt jebkādu informāciju, norādot, ka viņas uzdevums ir aizstāvēt bērnu intereses, bet viņas tiesības, ko regulē likums, ir nesniegt presei nekādu informāciju.

Savulaik Aksana kopā ar savu pirmo vīru Margotu, abiem vecākajiem dēliņiem, vecākiem un brāli dzīvojusi Lielvārdē, Avotu masīvā. Šeit viņus atceras labi un teic, ka ģimene nav bijusi nedz ļauna, nedz agresīva, taču pārāk aizrāvusies ar alkohola lietošanu.

2004. gada pavasarī Aksana laidusi pasaulē meitiņu, kurai gan atšķirībā no brāļiem, kas ir trīs un septiņus gadus vecāki un kam dots tēva uzvārds, ir mammas uzvārds. Arī meitiņu Aksana neaudzināja, un viņas liktenis ir līdzīgs brālīšu liktenim.

«Kamēr Margots bija dzīvs, viss vēl kaut cik turējās,» nopūšas bijusī kaimiņiene. Viņa stāsta, ka Margota dzīve ar Aksanu nav bijusi rožaina. Vīrietis vairākus gadus strādājis Rīgā par taksometra vadītāju, taču, atgriežoties mājās Lielvārdē, allaž priekšā bijušas piedzērušās sejas un ienākušas ziņas par dzīvesbiedres sānsoļiem. Arī Margots sācis arvien vairāk dzert, līdz palicis bez autovadītāja apliecības un arī taksista darba.

Tomēr punktu Margota dzīvei 2007. gada novembrī pielikusi pati Aksana. Sieviete kopīgas iedzeršanas laikā vīrieti smagi piekāvusi, kā rezultātā viņš nonācis slimnīcā ar tūsku galvas smadzenēs, kur arī drīz vien miris. Tiesai vajadzēja notikt jau pērn oktobrī, taču mazā Linarda dēļ, kas bija vairs nepilnu divu mēnešu attālumā no dzimšanas, sēde tika atlikta. Aksanai par smago noziegumu draud cietumsods no trīs līdz pat 15 gadiem.

Traģēdija ar Linardu notika lauku viensētā, kur dzīvesvietu īrē Aksanas māte Ļusja un jau vairāk nekā gadu dzīvo arī Aksana ar savu dzīvesdraugu Aivaru. «Vakara Ziņām» tur nevienu sastapt neizdevās. Caur nemazgātajām rūtīm varēja redzēt, ka mājā iekšā valda liela netīrība un nekārtība, tuvu logam atrodas dīvāns ar savandītām netīrām segām un spilveniem, kur laiski izgūlies kaķis. Uz vienas no palodzēm bija nolikta degvīna glāzīte, kurā ielikta balta svece. Tiesa, pagalms bija sakopts, tukšās degvīna pudeles glīti saliktas spainī. Taču ļoti daudzas degvīna un alus pudeles, kā arī plēves gabali un dažādi citi atkritumi peldēja līdzās mājai esošajā dīķī.

«Kopš mazais piedzima, neesmu Aksanu redzējusi piedzērušos. Māte arī apgalvo, ka Aksana vairs nedzer un nepīpē, Aivars gan iedzerot, un tad Aksana ļoti dusmojoties,» stāsta kaimiņiene Velta. Savukārt citi ģimenes pazinēji zina teikt, ka tieši Aivars esot tas, kas vairāk rūpējies par mazo, vien ar piebildi «dzeršanas starplaikos», kas gan salīdzinājumā ar laiku pirms Linarda piedzimšanas kļuvuši retāki un mazāki. Un tieši tētis bijis tas, kas mazo vedis uz obligātajām apskatēm pie ārsta. Kopš dzemdībām Aksana neesot bijusi arī Lielvārdes centrā esošajā mājā, kur, kā norāda lielvārdieši, «pulcējas dzērāji un bomži». «Aivars gan te ienāk visai bieži. Aksanu vien dažas reizes esmu redzējis ejam garām ar ratiņiem,»> stāstījis kāds nama pastāvīgais iedzīvotājs Jānis.

Ceļa pretējā pusē dzīvojošā kaimiņiene, kura nevēlējās nosaukt savu vārdu, par Aksanu runā gandrīz kā par mītisku būtni, jo tā arī ne reizi jauno sievieti neesot skatījusi vaigā. Kopš Linarda piedzimšanas ik pārdienas pie kaimiņienes pēc svaiga govs piena nākusi gan puisēna vecmāmiņa Ļusja, gan tētis Aivars, gan Aksanas brālis, bet pati sieviete nekad. Viņa sacījusi, ka drīzāk tas bijis nelaimes gadījums, jo viņa pati gan mazuli nebija redzējusi, bet cilvēki stāstījuši, ka mazais bijis pabarots, apaļiem vaidziņiem.

Sieviete sacījusi, ka vecmāmiņa Ļusja pēc mazdēla nāves ļoti pārdzīvojusi. Nelaimes brīdī viņas neesot bijis mājās, tāpēc viņa nezinot, kas īsti un kā noticis, taču sieviete kaimiņienei taisnojusies, ka meita neesot vainīga mazuļa nāvē.

Aksana, jau iepriekš zinot, ka mazais ap pusnakti celsies ēst, bija sagatavojusi un segās satinusi pudeli ar putru. «Aksana pamodusies no tā, ka bērniņš ļoti skaļi iegārdzies, ievilcis elpu. Viņa gribējusi viņu barot, bet tad pamanījusi, ka mazajam kaut kas nav normāli,» Ļusjas stāstīto atceras kaimiņiene.