Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Apdrošinātāji: visbiežāk garnadži piesavinās automašīnu spoguļu stiklus

Pie apdrošinātājiem ar atlīdzību pieteikumiem saistībā ar automašīnu apzagšanu visbiežāk vēršas spēkratu īpašnieki, kuru automašīnām nozagti spoguļu stikli, auto novietošanas stāvvietā sensori, atdurtstieņi un moldingi.

Pārsvarā zagļi savas nelegālās aktivitātes īsteno Rīgā un Rīgas rajonā, apzogot automašīnas stāvvietās, daudzdzīvokļu namu sētās, kā arī veikalu un tirdzniecības centru stāvlaukumos, liecina biznesa portāla «Nozare.lv» veiktā apdrošināšanas sabiedrību aptauja.

«Baltas» Atlīdzību pārvaldes direktora vietnieks Ingus Savickis stāstīja, ka Rīgā auto zagļu iecienītākie rajoni ir Kurzemes un Centra rajons, kā arī Brasas iecirknis, bet «Gjensidige Baltic» dati liecina, ka Rīgas rajonā zagļi iecienījuši Mārupi un Olaini.

Šā gada martā no viesiem «Baltas» saņemtajiem atlīdzību pieteikumiem par auto apzagšanu 63% gadījumu veidoja auto spoguļu zādzības. Aptuveni pusē no visiem gadījumiem ir cietušas «BMW» markas automašīnas, savukārt otrajā vietā ir «Mercedes-Benz» automašīnas ar 26% no visām spoguļu zādzībām, bet «If apdrošināšanas» dati liecina, ka zagļi nesmādē arī «Toyota» auto spoguļos.

Pašreizējie «Baltas» aprēķini liecina, ka gada laikā zaudējumi no auto apzagšanas gadījumiem varētu sasniegt pat 500 000 latu.

«BTA» dati rāda, ka visbiežāk zog tieši automašīnu atpakaļskata spoguļu stiklus, retāk kopā ar mehānismu korpusiem, bet salīdzinoši mazāk zog transportlīdzekļu moldingus, atdurstieņus kopā ar auto novietošanas sensoriem un/vai miglas lukturiem.

«BTA» Mārketinga un sabiedrisko attiecību departamenta direktore Ilva Priedniece informēja, ka patlaban līdz minimumam samazinājusies pirms vairākiem gadiem aktuālo transportlīdzekļu emblēmu zādzību skaits.

Priedniece norādīja, ka izmaksas par transportlīdzekļu spoguļu stikliem un to mehānismu var svārstīties no 70 latiem līdz pat 1500 latiem atkarībā no transportlīdzekļu markas, modeļa un izlaiduma gada u.c. parametriem.

Vienlaikus «If apdrošināšanas» apkopotie dati par pēdējās nedēļās iesniegtajiem KASKO atlīdzību pieteikumiem liecina, ka bez automašīnu spoguļu un drošības spilvenu zādzībām pēdējā laikā pieaug arī cita veida zādzības no automašīnām - auto riteņu zādzības, atstājot tās uz ķieģeļiem, multimediju sistēmu zādzības un taksometru galvas balstos iemontēto monitoru zādzības.

Tāpat pieteikto atlīdzību vidū ir arī netipiskāki gadījumi, piemēram, automašīnas saimnieku suņu saplosīto sēdekļu bojājumi, kā arī cukura iebēršana benzīna bākā, informēja «If apdrošināšanas» Atlīdzību centra vadītāja Iluta Šķipsna.

«Zagtu auto spoguļu aprite joprojām ir uzskatāma par savdabīgu zelta āderi zagļiem un veido stabili lielu automašīnu spoguļu un to stikliņu zādzību īpatsvaru pieteikto KASKO atlīdzību apjomā. No pieteiktajiem vandālisma gadījumiem 60% bija par zagtiem automašīnu spoguļiem. Viena šāda auto spoguļa zādzība «If apdrošināšanai» vidēji izmaksā aptuveni 450 latus,» sacīja Šķipsna.

Lai neveicinātu «lietoto spoguļu biznesu», «If apdrošināšana» šādos gadījumos nodrošina saviem klientiem jaunu spoguļu iegādi un uzlikšanu autoservisā. Auto vandalismā un detaļu zādzībās cietušajiem autoīpašniekiem «If apdrošināšana» izmaksā vairākus simtus tūkstošus latu gadā.

Pēdējā laikā vērojama arī dažādu auto multimediju iekārtu zādzību skaita palielināšanās, piemēram, kādai «BMW 330 Coupe» automašīnai, izsitot logu, salauzts priekšējais panelis un nozagta oriģinālā «BMW» multimediju iekārta ar lielo ekrānu. Savukārt divām taksometru kompānijas «Toyota Corolla Verso» automašīnām Rīgā tika nozagti priekšējo sēdekļu galvas balstos iestrādātie monitori, nodarot zaudējumus vairāku simtu latu apmērā.

2008.gadā «If apdrošināšanas» zaudējumi par auto zādzībām bija 178 000 latu apmērā jeb 4% no kopējā KASKO zaudējumu apmēra, bet pagājušajā gadā šie zaudējumi jau pārsniedza 229 000 latu un bija gandrīz 7% no KASKO zaudējumu apmēra.

«If apdrošināšanas» apkopotie atlīdzību rādītāji liecina, ka martā no visiem pieteiktajiem KASKO negadījumiem 13% bija dažādi vandālisma gadījumi. Piemēram, Lielvārdes novadā kāds «Volvo XC70» īpašnieks nevarēja iedarbināt savu auto, tāpēc transportēja to uz autoservisu, kur konstatēja, ka ir pazudis degvielas tvertnes vāciņš, bet diagnostikas rezultātā tika secināts, ka degvielas tvertnē ir ticis sabērts cukurs.

Automašīnai nodarīto bojājumu tāme bija gandrīz 2000 latu apmērā. Visticamāk, ka minētais vandālisma gadījums paveikts nolūkā atriebties, pieļauj Šķipsna.

Pēdējo nedēļu laikā «If apdrošināšanā» pieteikti arī vairāki apdrošināšanas gadījumi, kad bojātas luksusa klases automašīnas. Tā kāda «Lexus RX300» īpašnieks no rīta konstatēja, ka nostrādājusi auto pults bagāžas nodalījuma poga un auto pa nakti palicis ar atvērtu bagāžnieku. Pa nakti automašīnā ielīdis suns un pilnībā saplosījis ādas sēdekli. Rezultātā automašīnai nodarīti zaudējumi 800 latu apmērā.

«Gjensidige Baltic» Transportlīdzekļu atlīdzību nodaļas vadītājs Aivars Vasaraudzis skaidro, ka nosaukt precīzu zagto detaļu apjomu nav iespējams, jo zādzības procesā nereti ir bojātas arī citas mašīnas daļas - izsists logs, sabojātas durvis, līdz ar to atlīdzība tiek maksāta par šo bojājumu apjomu kopā.