Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Turēšanās pie iesīkstējušām kultūras paradigmām neļauj Latvijai kļūt modernai

Pašreiz dominējošā, stereotipiskā latviešu kultūras paradigma ir vērsta uz Latvijas kā Brīvdabas muzeja saglabāšanu, taču, lai valsts kļūtu par modernu un ekonomiski spējīgu, ir jācīnās pret daudzām no šīm vērtībām.

Šādu pārliecību intervijā aģentūrai BNS pauda Rīgas Stradiņa universitātes asociētais profesors Sergejs Kruks, kurš doktora grādu ieguvis Sorbonā (Francijā) ar disertāciju par Latvijas politisko kultūru un komunikāciju un turpina savus pētījumus komunikācijas un mediju kultūrā.

Viņš atzina, ka patlaban daudz apspriestā iedzīvotāju aizbraukšana, ar kuru paši cilvēki nereti izrādās apmierināti, nav īsti paredzams process un tādēļ apgrūtina arī sociologu prognozes.

«Manuprāt, tas ir viens no mainīgajiem lielumiem, kas apgrūtina sociologu prognozes, jo ir šī «izejas» stratēģija - visu pamest un aizbraukt kaut kur citur. Cilvēki saka, ka viņiem tur pasaka labus vārdus, viņi var ātri kāpt pa karjeras kāpnēm, jo tur, pirmkārt, novērtē viņu paveikto. Bet šeit - ir ticība, ka labie darbi cilvēku labāku nedara. Tāpēc arī Latvijas gadījumā ir tā, ka vieglāk ir visu pamest un aizbraukt dzīvot un strādāt citā sistēmā, nevis mēģināt labot esošo uz vietas,» atzina Kruks.

Tāpat pētnieks uzsvēra, ka šī cilvēku izceļošana jāskatās kontekstā ar vispārējiem globalizācijas procesiem, kad arī atsevišķas nācijas jēdziens sāk izplūst, vienlaikus gan aicinot neaizmirst katra atsevišķā cilvēka likteni, kas ekonomisko grūtību dēļ nereti izveidojas traģisks.

«Rietumeiropas kultūra arī ir barbaru rīcības rezultāts. Skatoties plašākā mērogā - globālā un vēsturiskā kontekstā, protams, nekas nav problēma. Šodien problēma ir katra atsevišķa cilvēka liktenis. Nevajag aizmirst to, ka tagad daudziem dzīve ir fiziski grūta, ir tādi, kas tāpēc izdara arī pašnāvības,» viņš norādīja.

«Bet domājot tālāk - tā jau ir vērtību sistēma, no kuras mēs šo procesu varam analizēt. Ja skatāmies, ka ir nepieciešams saglabāt latviešu valodu un kultūru, tad šāda politika ir graujoša. Latviešu kultūras un valodas aizstāvji rok «dziļu bedri» - šī esošā, dominējošā, stereotipiskā latviešu kultūras paradigma ir vērsta uz Latvijas kā Brīvdabas muzeja saglabāšanu, jo tad tur būs darbs dzejniekam un māksliniekam, algu viņi saņems, tur būs arī valoda, tautastērpi, un tiks saglabātas tradīcijas. Bet, lai Latvija kļūtu par modernu un ekonomiski spējīgu valsti, ir jācīnās pret daudzām latviešu vērtībām,» vēl piebilda Kruks.