Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Drīzumā lems par SVF ierosinājumu celt mājokļa nodokli

Finanšu ministrija tuvākajā laikā plāno izskatīšanai valdībā virzīt Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) rosinātos trīs variantus nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) likmes celšanai mājoklim no 2011.gada 1.janvāra, vēsta laikraksts «Diena».

Tas nozīmē, ka dodot zaļo gaismu jebkuram no trim variantiem, NĪN maksājums par dzīvojamo platību nākamgad salīdzinājumā ar šo gadu pieaugtu vairākas reizes, salīdzinot ar šo gadu.

Pirmais variants paredz ieviest paaugstinātu un vienotu NĪN likmi dzīvojamām platībām - 1,5%. Šajā variantā ir paredzēts neapliekamais minimums jeb summa, kas netiktu aplikta ar nodokli - 71 lats. Uz to gan varētu pretendēt māju īpašnieki, ja īpašums ir deklarētā dzīvesvieta. Pārējiem diviem variantiem atvieglojumi nav paredzēti.

Otrs SVF ierosinātais variants paredz ieviest zemāku NĪN likmi nekā pirmajā versijā - 1%, kas būtu piemērojama arī zemei, uz kuras atrodas dzīvojamā māja. Bet trešais variants paredz progresīvas NĪN likmes, kādas ir arī tagad, taču augstākas - 0,5%-2% apmērā atkarībā no kadastrālās vērtības. Piemēram, ja īpašuma kadastrālā vērtība ir līdz 10 000 latu, tad NĪN likme būtu 0,5%, bet, ja virs 40 000 latu, tad 2%.

Ja valdība atbalstītu pirmo variantu, tad par mājokli ar kadastrālo vērtību 5000 latu nodoklī būtu jāmaksā nedaudz mazāk kā šogad. Taču par mājokļiem ar augstāku kadastrālo vērtību NĪN maksājums būtu 6-13 reizes augstāks nekā šogad. Desmit reižu vairāk nodoklī nekā šogad būtu jāmaksā par īpašumiem ar kadastrālo vērtību 5000-35000 latu, bet par vērtīgākiem īpašumiem 6-7 reizes vairāk, ja tiktu atbalstīts otrais variants.

Savukārt, ja atbalstu gūtu trešā versija, tad par īpašumiem ar mazāku kadastrālo vērtību nodoklī būtu jāmaksā piecas reizes vairāk nekā šogad, bet par vērtīgākiem - 7-11 reizes vairāk, liecina Finanšu ministrijas informācija.