Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

LB: pašlaik svarīgi pateikt, ka tuvākajos gados nodokļi netiks celti

Pašlaik būtu svarīgi pateikt, ka tuvākajos gados nekādi nodokļi netiks celti, komentējot pirmdien Finanšu ministrijas (FM) publiskotās Nodokļu un nodevu sistēmas attīstības pamatnostādnes 2011.-2016.gadam, aģentūrai BNS sacīja Latvijas Bankas preses sekretārs Mārtiņš Grāvītis.

«Latvijas Banka jau vairākkārt publiski paudusi savu ieskatu, ka nākamās fiskālās konsolidācijas soļi sperami tikai izdevumu samazināšanas virzienā. Patlaban būtu svarīgi pateikt, ka tuvākajos gados nekādi nodokļi netiks celti. Tas ļautu uzņēmējiem plānot savu darbību, investoriem pieņemt lēmumus par ieguldījumiem, kas savukārt veicinātu darba vietu rašanos un līdz ar to arī nodokļu ieņēmumu kāpumu,» teica Grāvītis.

Aģentūra BNS jau vēstīja, ka FM izstrādātajās Nodokļu un nodevu sistēmas attīstības pamatnostādnēs 2011.-2016.gadam tiek piedāvāti četri scenāriji par tālāko nodokļu politikas attīstību. Valdībai būs jāizšķiras starp četriem iespējamiem scenārijiem, kas paredz vai nu nemainīt nodokļu politiku valstī, vai tiek piedāvāts paaugstināt nodokļus.

Pirmais piedāvātais scenārijs paredz neko nemainīt un saglabāt esošo nodokļu sistēmu, savukārt otrs scenārijs paredz pildīt tās saistības, kas uzņemtas pret starptautiskajiem aizdevējiem - Starptautisko Valūtas fondu (SVF) un Eiropas Komisiju. Šajā variantā tiek paredzēta nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) paaugstināšana un transportlīdzekļu nodevas celšana.

Trešais FM ierosinātais scenārijs papildus jau iepriekšējam scenārijam paredz PVN samazināto likmju atcelšanu, iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) un uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) atvieglojumu pārskatīšanu un IIN neapliekamā minimuma paaugstināšanu. FM arī norāda - kā alternatīvs risinājums tiek vērtēta iespēja ieviest progresīvo IIN sistēmu.

Savukārt ceturtais scenārijs ir ar lielāku fiskālo ieguvumu, salīdzinot ar trešo scenāriju. Papildus iepriekšējam scenārijam tajā paredzēta arī PVN standartlikmes paaugstināšana, augstākas likmes NĪN un augstākas nodevas likmes luksusa un vidējas klases transportlīdzekļiem.