Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Ungārijas jaunā vara sola pārveidot «oligarhu sabojāto valsti»

25. aprīlī notikušajā Ungārijas parlamenta vēlēšanu otrajā kārtā vēsturisku panākumu guva centriski labējā partija «Fidesz», kas ieguva 263 no 386 parlamenta vietām, nodrošinot divu trešdaļu vairākumu.

Astoņus gadus opozīcijā bijušās partijas panākums nozīmē, ka tai nebūs jāmeklē sabiedrotie parlamentā, lai veiktu izmaiņas valsts konstitūcijā. Otrie vēlēšanās palika līdz šim valdošie sociālisti, par viņiem balsoja 15 procenti vēlētāju, partijai dodot 59 vietas parlamentā. Trešā palika galēji labējā partija «Kustība par labāku Ungāriju» jeb «Jobbik». Saņemot 47 deputātu vietas, tā pirmo reizi iekļuva Ungārijas parlamentā. Vēl piecu procentu barjeru pārvarēja jaunizveidotā zaļo partija, kurai pienākas 16 vietas parlamentā.

Uzvarētāju partijas vadītājs Viktors Orbans, kurš no 1998. līdz 2002. gadam jau bija Ungārijas premjerministrs, iedzīvotājiem sola samazināt nodokļu nastu, desmit gadu laikā radīt miljonu jaunu darba vietu, apkarot korupciju, izmainīt mediju likumu, to padarot «racionālāku», un samazināt valsts birokrātisko aparātu.

Budapeštas centrā, uzrunājot vairāku tūkstošu atbalstītāju pūli, viņš pateicās tiem, kuri astoņus opozīcijā aizvadītos gadus tomēr atbalstījuši viņa partiju. Orbans arī solīja pārveidot oligarhu varaskāres sabojāto valsts aparātu. «Šodien ungāri pierādīja, ka ir vērts strādāt demokrātijas labā. Pie vēlēšanu urnām notika revolūcija,» uzsvēra Orbans. «Ungāri gāza pastāvošo režīmu. Ar šodienu tiek uzsākta jaunas sistēmas izveide – nacionālās sadarbības sistēma, tāda, kurā mums jāpalīdz līdzcilvēkiem. Oligarhu vecie likumi vairs nav spēkā.»

Pērn Ungārijas sociālistu valdība pacēla nodokļus un apcirpa valsts tēriņus, lai līdz četriem procentiem samazinātu valsts budžeta iztrūkumu. 2006. gadā Ungārijas budžeta deficīts sasniedza 9,3 procentu atzīmi. Kaut arī Ungārijas ekonomiskā situācija stabilizējās, valdības taupības pasākumu dēļ atbalsts sociālistiem kritās. Analītiķi norāda, tas tamdēļ, ka vienlaikus sociālistu valdība Ungārijā saistās ar vairākiem korupcijas skandāliem.

«Fidesz» pārliecinošais divu trešdaļu panākums ir pirmais šāds gadījums Ungārijā. Turklāt arī Eiropas mērogā ungāru konservatīvās partijas panākums ir kas unikāls – divu trešdaļu vairākumu jeb, kā tas raksturots ungāru presē, «supervairākumu» nacionālajos parlamentos nav izdevies nodrošināt vēl nevienai Eiropas valstu partijai. Orbana partija tādējādi varēs īstenot lolotās valsts strukturālās reformas, piemēram, taupības nolūkos samazināt pašvaldību skaitu. Šobrīd Ungārijā ir 3200 vietējo pašpārvalžu. Orbans arī solījis piešķirt pilsonību ārvalstīs dzīvojošajiem ungāriem. Tiesa, tas draud saasināt attiecības ar kaimiņvalstīm, kurās dzīvo ap trīs miljoniem ungāru.

Ungārija ir viena no tām valstīm, kur finanšu krīze atstājusi vissmagākās pēdas. 2008. gada izskaņā ungāri bija spiesti lūgt Starptautiskā valūtas fonda palīdzību 20 miljardu eiro apjomā, turklāt bezdarbs Ungārijā ir sasniedzis 11,2 procentu atzīmi.

Analītiķi norāda, ka tieši ekonomiskās nedienas ungāriem likušas dot priekšroku arī labējai partijai «Jobbik», ko daudzi saista ar antisemītisma idejām un kurai ir cieša sadarbība ar pusmilitāro organizāciju «Ungāru gvarde». «Jobbik» līderis Gabors Vona ir šīs organizācijas līdzdibinātājs. «Man ir apnicis tas, kas notiek Ungārijā, ka mums ir vissliktākā ekonomika Eiropā. Domāju, «Jobbik» ir pa spēkam atjaunot kārtību,» ārvalstu ziņu aģentūrām stāstīja kāda Ungārijas iedzīvotāja. «Daudziem cilvēkiem šeit vairs nav darba. Man ir apnikušas čigānu lamas. Viņi rada bērnus tikai tāpēc, lai saņemtu sociālos pabalstus un aplaupītu valsti.» Tiesa, Orbans apņēmies «Jobbik» partiju pie teikšanas nelaist.