Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Pasaules mežu platība sarūk

Pasaules mežu platība laika posmā no 2000. līdz 2005.gadam sarukusi par 3,1%, secināts pirmdien publiskotajā pētījumā.

Visbūtiskāk samazinājusies Tālo Ziemeļu subarktisko mežu - boreālu - platība, kur reģistrēta aptuveni trešā daļa no kopējā samazinājuma, teikts ASV Nacionālās Zinātņu akadēmijas hronikas 26.-30.aprīļa izdevumā iekļautajā pētījumā.

Mežu platības samazinājumam ir vairāki cēloņi - gan izciršana, gan dabas stihijas, tostarp zibens izraisīti ugunsgrēki, skaidro pētījuma autori.

Dati par pasaules mežu platību ir nepieciešami, lai noteiktu oglekļa dioksīda izmešu ietekmi uz vidi, kā arī noteiktu parametrus «globālajiem bioķīmiskajiem, hidroloģiskajiem, bioloģiskās daudzveidības un klimata modeļiem».

Saskaņā ar zinātnieku aplēsēm kopējais mežu platības zaudējums no 2000. līdz 2005.gadam sasniedz 1 011 000 kvadrātkilometru.

Tajā pašā laika posmā boreālo mežu platība sarukusi par aptuveni 4% jeb 34,7% no kopējā mežu platības samazināšanās apmēra.

Pētījuma autori no Dienviddakotas štata universitātes un Ņujorkas štata universitātes spriež, ka divas trešdaļas no boreālo mežu platības samazināšanās notikušas ugunsgrēku dēļ.

Savukārt mitro tropisko mežu platība attiecīgajā laika periodā sarukusi par 2,4%, bet sauso tropisko mežu platība samazinājusies par 2,9%.

Attiecībā uz ģeogrāfisko sadalījumu, zinātnieki norāda, ka Ziemeļamerikā 2000.gadā meži klāja 5,8 miljonus kvadrātkilometru lielu platību, un tieši šajā kontinentā piecu gadu laikā mežu daudzums sarucis visvairāk - par 5,1% jeb 295 000 kvadrātkilometru.