Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

8,4 miljonu latu «atmazgāšanā» iesaista 150 uzņēmumus

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Finanšu policijas pārvalde otrdien apturējusi šogad jau piektā noziedzīgā grupējuma darbību, kurš kopš pagājušā gada legalizējis 8,4 miljonus latu, portālu «Apollo» informēja VID.

Legalizējot noziedzīgi iegūtos līdzekļus, šis grupējums valsts budžetam nodarījis kaitējumu aptuveni 1,5 miljonu latu apmērā nenomaksātā PVN veidā.

Atklātajai noziedzīgajai shēmai bija plašs klientu loks – aptuveni 150 uzņēmumi, kas pārstāvēja visdažādākās darbības jomas – celtniecību, metālapstrādi, pārtikas tirdzniecību, un citas saimnieciskās darbības jomas.

VID Finanšu policijas pārvaldes izmeklētāji otrdien veikuši 20 kratīšanas noziedzīgajā shēmā iesaistīto personu dzīves vietās, birojos un automašīnās Rīgā un Rīgas rajonā. Kratīšanu laikā izņemti noziedzīgajā shēmā iesaistīto uzņēmumu zīmogi, kodu kalkulatori, dokumenti un citi nozīmīgi lietiskie pierādījumi.

Izmeklētāju rīcībā bija nonākusi arī informācija par iespējamu narkotisko vielu esamību kādā no kratīšanas objektiem, tādēļ kratīšanās piedalījās arī VID kinologi ar darba suņiem. Kādas shēmā iesaistītas personas dzīves vietā tika atrasts neliels daudzums augu izcelsmes vielas, kas, iespējams, ir narkotiskā viela un bija paredzēta personas personīgai lietošanai. Atrastā viela tiks nosūtīta ekspertīzei Valsts policijas Kriminālistikas pārvaldei.

Atklātais noziedzīgais grupējums darbojās ar mērķi samazināt valsts budžetā maksājamo PVN apmēru reāli strādājošiem aptuveni 150 uzņēmumiem. Shēmas «klienti» savās PVN atskaitēs iekļāva faktiski nenotikušus darījumus ar fiktīviem uzņēmumiem, lai pēc tam vērstos ar iesniegumu VID par PVN pārmaksas atmaksu, tādējādi samazinot sava uzņēmuma nodokļu maksājumus valsts budžetā. Šādas noziedzīgās shēmas īstenošanai un fiktīvu darījumu organizēšanai kopumā bija nodibināti un tika izmantoti vairāk kā 20 pārsvarā fiktīvi uzņēmumi.

Lai slēptu naudas izcelsmi, naudas līdzekļi par faktiski nenotikušajiem darījumiem tika pārskaitīti shēmā iesaistīto uzņēmumu kontos Latvijas, Lietuvas un Čehijas kredītiestādēs, bet pēc tam izņemti skaidrā naudā gan Latvijas, gan abu minēto valstu kredītiestādēs, nogādāti Latvijā un atdoti shēmas «klientiem».

Kopumā pirmstiesas izmeklēšanas laikā 24 norēķinu kontos Latvijas kredītiestādēs ir apturēti 16 noziedzīgajā shēmā iesaistīto uzņēmumu naudas līdzekļi. Precīzs apturēto naudas līdzekļu apjoms pagaidām nav zināms, jo vēl nav saņemta nepieciešamā informācija no kredītiestādēm.

Atklātajā noziedzīgajā grupējumā darbojās vairāk nekā četras personas, kurām noziedzīgo darbību īstenošanai bija uzticētās dažādas funkcijas. Grupējums par sniegtajiem «naudas atmazgāšanas» pakalpojumiem ieturēja atlīdzību 10 – 12% apmērā no darījuma vērtības.

Šobrīd notiek pirmstiesas izmeklēšanas darbs un pēc liecību un paskaidrojumu uzklausīšanas no noziedzīgajā shēmā iesaistītajām personām tiks lemts jautājums par nepieciešamību piemērot aizdomās turamās personas statusu.

Izmeklēšanas interesēs sīkāka informācija šobrīd netiek sniegta.