Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Tautas partija virza Muižnieci vakantajam ST tiesneša amatam

Tautas partijas (TP) Saeimas frakcija Satversmes tiesas (ST) tiesneša amatam virza pašreizējo frakcijas priekšsēdētāju un Saeimas Juridiskās komisijas vadītāju Vinetu Muižnieci.

Frakcijas priekšsēdētājas vietnieks Vents Armands Krauklis aģentūrai BNS apstiprināja, ka iesniegumu par šīs kandidatūras izvirzīšanu viņš ceturtdien jau parakstījis.

Viņš norādīja, ka atsevišķas konsultācijas par atbalstu kandidatūrām partiju starpā jau notikušas, taču viņš neizslēdza, ka diskusijas par piemērotāko pretendentu vēl būs.

Runājot par Muižnieces virzīšanu, Krauklis atzina viņu par «ļoti cienījamu kandidatūru» un pauda pārliecību, ka viņas politiskā pieredze ir būtiska priekšrocība, pretendējot uz šo amatu.

«Tieši tad, kad veidoja Satversmes tiesu, viņa tā tika būvēta, lai būtu pārstāvji gan tiešā ceļā no tiesnešu vidus, gan arī citi juristi, ko virza Saeima. Tas mērķis ir, lai būtu dažādi juristi no dažādām nozarēm,» paskaidroja Krauklis, uzsverot, ka nozīmīgs devums būtu tieši Muižnieces politiskā pieredze un zināšanas par valsts pārvaldes darbību.

Viņš arī atsaucās, ka savulaik šādā kārtā ST iecelts arī Aivars Endziņš un pašreizējā Saeimas deputāte Ilma Čepāne.

Savukārt apvienības «Vienotība» partijas šim amatam izvirzījusi pašreizējo Latvijas Universitātes lektori un bijušo ST tiesneša palīdzi Silviju Meijeri, aģentūrai BNS pastāstīja partijas «Jaunais laiks» valdes priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa.

Viņa arī apliecināja, ka līdz noteiktajam termiņam - piektdienas plkst.16 - neviens cits iesniegums Saeimas prezidijā nav saņemts, līdz ar to uz vakanto amatu patlaban pretendē divas kandidātes.

Āboltiņa, stāstot par Meijeres kandidatūru, uzsvēra, ka viņas kvalifikācija pilnībā atbilst likumā prasītajam, turklāt ST viņa jau strādājusi par tiesneša palīdzi. Deputāte arī apliecināja, ka Meijerei nav nekādas partejiskās piederības.

Savukārt TP lēmumu pieteikt arī Muižnieces kandidatūru, Āboltiņa komentēja, sakot, ka tādējādi politiskais spēks Saeimā zaudētu vienu no saviem ietekmīgākajiem un spējīgākajiem politiķiem. Turklāt, viņasprāt, virzīt partijas pārstāvi šim amatam tomēr nav pareizais ceļš.

Gan koalīcijas partneri, gan opozicionāri pagaidām bija atturīgi komentāros par iespējamo atbalstu vienai vai otrai kandidatūrai.

Partijas «Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā» (PCTVL) līderis Jakovs Pliners apliecināja, ka līdz šim ne TP, ne «Vienotība» nav uzrunājusi politisko spēku par šo jautājumu. Pliners gan norādīja, ka frakcija par atbalstu vēl lems, taču uz iztaujāšanu par kritērijiem savos spriedumos tautas kalps atzina, ka, viņaprāt, nav «īsti pareizi» šajā amatā iecelt partejisku cilvēku.

Ja vien būs iespēja, PCTVL frakcija kandidātes aicinās arī uz tikšanos, apliecināja tās vadītājs.

Pagaidām par šo jautājumu nav runājuši arī partijas LPP/LC biedri, sacīja frakcijas priekšsēdētāja vietnieks Jānis Dukšinskis. Viņš arī atturīgi komentēja iespējamos kritērijus savas partijas lēmumā, norādot, ka par partejisko piederību LPP/LC vairāk interesē tieši «profesionalitātes faktors».

Savas frakcijas attieksmi šajā jautājumā neprognozēja arī ZZS līderis Augusts Brigmanis. Viņš gan atzina, ka Muižniece jau ir zināms cilvēks un profesionālis, turpretī par Meijeri viņš personīgi neko nezināja teikt. Taču pirms jebkāda lēmuma ZZS noteikti vēlētos uzklausīt kandidātes.

ZZS nav virzījusi nevienu savu kandidatūru, jo līdzšinējā pieredze rāda, ka jebkurš cilvēks, ko «tiesneša vai tieslietu ministra amatam virzītu ZZS, tiek uztverts kā Lemberga cilvēks».

«Tāpēc mēs šoreiz nevienu nevirzījām - lai nekristu šī aizdomu ēna... ja visu laiku ir vērtējuši mūsu kandidātus, tad vienu reizi mēs izmantosim to iespēju vērtēt citu pretendentus,» ironiski savas pārdomas noslēdza Brigmanis.

Ar apvienību «Saskaņas centrs» un «Tēvzemei un Brīvībai"/LNNK frakciju līderiem aģentūrai BNS pagaidām nav izdevies sazināties.

ST ir vakanta viena tiesneša amata vieta, jo 8.jūnijā beigsies pilnvaru termiņš pašreizējam ST priekšsēdētāja vietniekam Jurim Jelāginam. Saskaņā ar likumu ST tiesneša amatā persona nevar būt ilgāk par desmit gadiem pēc kārtas, tādējādi Jelāginu vairs nevar izvirzīt uz šo amatu.

Parlaments Jelāginu ST tiesneša amatā ievēlēja 2000.gadā. Līdz tam viņš bija lektors Latvijas Universitātes Juridiskajā fakultātē, kur arī pašlaik pasniedz tiesību teorijas un tiesību filozofijas mācību kursus.

Savukārt 2008.gada martā Jelāginu vienbalsīgi ievēlēja par ST priekšsēdētāja vietnieku.