Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Pentagons: ASV rīcībā šobrīd ir 5113 kaujas kodollādiņi

ASV rīcībā šobrīd ir 5113 kaujas kodollādiņi, oficiāli paziņojis Pentagons, vēsta aģentūra AFP. Ziņas par ASV kodolarsenālu, Pentagons publiskoja pirmoreiz kopš 1961. gada. 

«Padarīt informāciju par pasaules kodolieroču krājumiem caurspīdīgāku ir viens no svarīgākajiem soļiem, lai nodrošinātu šo ieroču neizplatīšanu un kontroli pār šo bruņojuma veidu,» – teikts ASV Aizsardzības ministrijas izplatītajā paziņojumā. Resors precizējis, ka kopš 1967. gada, kad Savienoto Valstu rīcībā bija 31 255 lādiņi, kodolarsenāls samazinājies par 84 procentiem, bet, salīdzinot ar 1989. gadu, kaujas kodollādiņu skaits samazinājies par 75 procentiem.

Par to, ka Savienotās Valstis publiskos datus to rīcībā esošajiem kodollādiņiem, jau dažas stundas pirms Pentagona paziņojuma pavēstīja ASV Valsts departamenta vadītāja Hilarija Klintone, uzstājoties konferencē par Līguma par kodolieroču neizplatīšanu ievērošanu Ņujorkā.

2010. gada 8. aprīlī Krievijas prezidents Dmitrijs Medvedevs un ASV prezidents Baraks Obama Prāgā parakstīja jaunu abu valstu līgumu par stratēģiskajiem uzbrukuma ieročiem. Līgums paredz, ka ASV un Krievija septiņu gadu laikā samazinās kaujas kodollādiņu maksimālo kopējo daudzumu līdz 1550 vienību, bet nesēju daudzums nepārsniegs 800 vienības, pie tam operatīvi izvērsto nesēju skaits aprobežosies ar 700 vienībām. Krievijā kaujas dežūrā, atbilstoši 2009. gada sākuma datiem, atradās mazliet vairāk nekā 2820 kaujas kodollādiņu.