Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Kalvīša rīkojums par ierēdņa Knoka atstādināšanu bijis prettiesisks

Administratīvā apgabaltiesa atzinusi par prettiesisku Ministru prezidenta Aigara Kalvīša (TP) 2006.gada 13.jūlija rīkojumu, ar kuru nu jau likvidētās Valsts Civildienesta pārvaldes (VCP) ierēdnim Mārim Knokam piemērots disciplinārsods - atlaišana no amata, aģentūru LETA informēja apgabaltiesas priekšsēdētāja palīdze Līga Trubiņa.

Aizsākums strīdam meklējams 2006.gadā, kad pēc toreizējā Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektora Dzintara Jakāna sūdzības tika ierosināta disciplinārlieta pret Knoku un toreizējo VCP priekšnieku Māri Jaunozolu, kuriem Jakāns pārmeta prettiesisku uzdevumu došanu izvērtēt procesuālās darbības kriminālprocesā, kuras saistītas ar drošības līdzekļa noteikšanu toreizējai VID amatpersonai Edgaram Ceram.

Disciplinārlietas izmeklēšanas komisija lietas izmeklēšanas gaitā secināja, ka Jaunozols un Knoks prettiesīgi iejaukušies kriminālprocesā, un premjers Kalvītis Jaunozolam piemēroja sodu - pazemināšana amatā uz trim gadiem - un viņa vietā iecēla Māri Skudru, bet Knokam tika piemērots disciplinārsods - atlaišana no amata.

Knoks un Jaunozols premjera noteiktajiem sodiem nepiekrita un tos apstrīdēja tiesā. Gan pirmās instances tiesa, gan apelācijas instancē Administratīvā apgabaltiesa abu pieteicēju iesniegtās sūdzības noraidīja, tādejādi atzīstot noteiktos disciplinārsodus par pamatotiem. Spriedumi tika apstrīdēti Augstākās tiesas (AT) Senātā.

Kā informēja Trubiņa, apgabaltiesa lietu šā gada aprīlī apelācijas kārtībā izskatījusi atkārtoti, jo pērn novembrī tās spriedumu, ar kuru Knoka pieteikums par viņa atlaišanas prettiesiskumu noraidīts, atcēlis AT Senāta Administratīvo lietu departaments, uzdodot lietu atkārtoti izskatīt apgabaltiesai.

Pēc Trubiņas teiktā, izskatot lietu atkārtoti, apgabaltiesa atzinusi par prettiesisku Ministru prezidenta rīkojumu, taču bez izskatīšanas atstājusi Knoka lūgumu piedzīt no Valsts kancelejas 28 371 lata zaudējumus, 7000 latu atlīdzību par personisko kaitējumu un 5000 latu par viņam nodarīto morālo kaitējumu, jo viņš nav ievērojis lietas ārpustiesas izskatīšanas kārtību.

Apgabaltiesas spriedumu līdz 26.maijam iespējams apstrīdēt kasācijas kārtībā Augstākās tiesas Senātā.

Knoks aģentūrai LETA uzsvēra, ka, apgabaltiesas ieskatā, lietā nebija konstatējams, ka viņš «ar savām darbībām būtu iejaucies kriminālprocesa virzītāja lēmumu kriminālprocesa ietvaros pieņemšanā», līdz ar to apgabaltiesa atzina, ka Knoka darbībās nav konstatējams tiesību normu pārkāpums, kas saistīts ar viņam piešķirto amata tiesību un pilnvaru robežu pārsniegšanu, ar ko pamatots slēdziens un rīkojums par atbrīvošanu no amata.

Turklāt, pārbaudot rīkojuma saturu, apgabaltiesa konstatējusi, ka tajā nav norādīts uz citiem iespējamiem Knoka pārkāpumiem, saistībā ar kuriem uzlikts konkrētais disciplinārsods, un, ņemot to vērā, apgabaltiesa atzinusi, ka Knoka rīcībā nav konstatējams disciplinārpārkāpuma sastāvs.

Kā aģentūru LETA informēja AT preses sekretāre Baiba Kataja, Senāta spriedums Jaunozola sūdzības lietā par viņam 2006.gadā piemērotā disciplinārsoda - pazemināšana amatā - pamatotību būs pieejams 20.maijā, jo 20.aprīlī Senāts lietu izskatījis pēc būtības.

LETA jau ziņoja, ka Jaunozols pēc pazemināšanas amatā ar Ministru prezidenta rīkojumu tika iecelts Valsts darba inspekcijas priekšnieka vietnieka amatā. Šo amatu Jaunozols uzsāka pildīt 2006.gada jūlijā.

Knoks savulaik aģentūrai LETA sacīja, ka vērsīsies tiesā un apstrīdēs premjera lēmumu par viņa atbrīvošanu no amata. Iepazīstoties ar disciplinārlietas izmeklēšanas komisijas lēmumu, Knoks secinājis, ka tā arī viņam piedāvājusi piemērot sodu - pazemināšana amatā -, bet premjers, nesniedzot pamatojumu, piemērojis viņam bargāku sodu.

Knoks uzskata, ka kopumā disciplinārlietas izmeklēšanas komisija nav analizējusi notikušo un komisijas secinājumi esot bez argumentiem. Viņš arī norādīja: lai iejauktos kriminālprocesā, jābūt tādai iespējai, bet VCP šādas iespējas nemaz neesot.

VCP patlaban vairs nepastāv - ar 2009.gada 1.janvāri pārvalde tika reorganizēta, tās funkcijas nododot Valsts kancelejai, Finanšu ministrijai un citām institūcijām.