Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Britu prese pēc vēlēšanām paredz politiski vētrainus mēnešus

Lielbritānijas preses komentētāji prognozē politiski vētrainus nākamos mēnešus pēc ceturtdien notikušajām parlamenta vēlēšanām, kurās neviena no partijām nav guvusi absolūto vairākumu, un tiek pieminēta pat jaunu vēlēšanu iespējamība.

Kā liecina pie vēlēšanu iecirkņiem veikto aptauju rezultātu apkopojums, Deivida Kamerona vadītie opozīcijā esošie konservatīvie ieguvuši 305 vietas, līdz ar to viņiem pietrūkst 21 vietas līdz absolūtajam vairākumam 326 vietām, kas viņiem ļautu nekavējoties veidot jaunu valdību. Līdzšinējā premjerministra Gordona Brauna vadītie leiboristi zaudējuši vēlētāju atbalstu un ieguvuši 255 vietas, savukārt Nika Klega vadītie liberāldemokrāti ieguvuši 61 vietu, kas tiem ļaus kļūt par noteicējiem sarunās par jaunās valdības izveidi.

Tādā veidā leiboristiem nav izdevies uzvarēt ceturtās vēlēšanas pēc kārtas un beigusies 13 gadus ilgusī viņu vienpusējās valdīšanas ēra. Tāpat pirmo reizi kopš 1974.gada izveidojusies situācija, ka nevienai partijai nav skaidra pārsvara parlamentā.

29 vietas parlamentā ieguvuši neatkarīgie, tostarp pirmo reizi parlamentā iekļuvusi Zaļo partija - mandāts ticis tās līderei Kerolainai Lukasai.

Apkopotie nepilnie oficiālie dati no vēlēšanu iecirkņiem apstiprina, ka konservatīvajiem nav izredžu iegūt absolūto vairākumu.

Kamerons varētu mēģināt veidot mazākuma valdību ar mazo partiju atbalstu, vai arī Brauns varētu mēģināt vienoties par varas sadali ar liberāldemokrātiem. Tomēr, kā liecina BBC aplēses, leiboristiem un liberāldemokrātiem arī nebūtu absolūtā vairākuma.

Abi varianti būtu neparasti Lielbritānijai un tie ietver nestabilitātes risku laikā, kad valdībai būs jācīnās ar rekordlielu deficītu un vāju ekonomisko izaugsmi, norāda komentētāji.

«Jo vairāk mēs dzirdam par dažādām kombinācijām, kurš varētu ar kuru strādāt pēc šīs nakts, jo vairāk es sajūtu tikai vienu skaidru lietu: ne pēc pārāk ilga laika mums būs vēl vienas vispārējās vēlēšanas,» raksta «The Guardian» apskatniece Džekija Ešlija. «Protams, vēl ir laiks, iespējams, beidzamie rezultāti mainīs situāciju, taču pašlaik neviena no piedāvātajām izvēlēm neradīs stabilu valdību nākamajiem pieciem gadiem.«

Avīze «The Daily Mail» norāda, ka situācija, kad nevienai partijai parlamentā nav vairākuma, ir «murgains scenārijs». Laikraksts min vēl vienu variantu, ka konservatīvie veido mazākuma valdību ar liberāldemokrātu atbalstu, neveidojot formālu koalīciju. Taču šādā gadījumā «Kamerons tikai vāji turēsies pie varas, kad liberāldemokrātiem būs iespējas izjaukt jebkādu politiku, kurai viņi kaut attāli nepiekrīt, piemēram, stingrāku imigrantu kontroli vai Cilvēktiesību likuma atcelšanu», redakcijas slejā raksta «The Daily Mail».

Konservatīvos atbalstošā avīze «Daily Telegraph» atzīst, ka Kamerona priekšā stāv «biedējošs» uzdevums.

«Ir ļoti mazticams, ka Kamerons centīsies izveidot koalīciju ar citām partijām, un būtu gudri viņam no tā izvairīties,» redakcijas slejā norāda «Daily Telegraph». «Bez pārliecinoša vairākuma uzdevums viņa priekšā ir vēl biedējošāks. Tas ir retums, kad miera laikā jauna valdība būtu uzņēmusies varu tik nelabvēlīgos apstākļos. Ekonomiskā katastrofa ir uzkrāvusi nācijai milzīgu parādu slogu, kamēr parlamenta locekļu izdevumu skandāls joprojām met ēnu uz attiecībām starp politiķi un vēlētāju.«

«The Times» komentētāja Reičela Silvestra norāda, ka Kamerons nav panācis neko vairāk kā vien «negribīgu atbalstu».

«Vēlētāji ir uzgriezuši muguru Gordonam Braunam, taču nav metušies toriju skavās tā, kā viņi to darīja ar jaunajiem leiboristiem pirms 13 gadiem,» raksta Silvestra.