Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Eiro piedzīvo lielāko kritumu kopš ekonomikas krīzes sākuma

Eiropas vienotā valūta eiro aizvadītajā nedēļā piedzīvoja lielāko kritumu pret ASV dolāru kopš ekonomikas krīzes sākuma. Galvenais iemesls ir bažas, ka Grieķija nebūt nav viss, ar ko var beigties Eiropas problēmas un krīze var pārņemt arvien jaunas eirozonas valstis.

«Lai gan vienošanās starp Starptautisko Valūtas fondu, eirozonas valstu vadību un Grieķiju ir panākta, un īstermiņa bankrota varbūtība ir būtiski samazinājusies, tomēr eiro valūtas vērtības krituma iemesls ir meklējams jau bažās par to, vai Eiropa nepiedzīvos Āzijas tipa krīzi, kad samērā mazas valsts problēmas eskalē visā reģionā,» uzsvērts «DnB NORD Bankas» apskatā par nedēļu finanšu tirgos.

Tostarp eiro cena 6.maijā sasniedza jaunu šī gada zemāko līmeni - 1,252 ASV dolārus par vienu eiro. Vēlāk gan kurss paaugstinājās, bet nedēļas laikā eiro kursa kritums vienalga veido 4%.

Nedēļas laikā notika arī Eiropas Centrālās bankas sēde, kurā kā jau domāts eiro bāzes procentu likmes tika saglabātas līdzšinējā līmenī - eiro bāzes procentu likme 1% un noguldījumu likme 0,25%. Tostarp pēc sēdes sekojošajā preses konferencē tā arī netika gūta lielāka skaidrība par turpmāko notikumu attīstību saistībā ar Grieķiju.

ASV savukārt tika publicēti dati par darba tirgu. Aprīlī ASV tautsaimniecības sektoros, neskaitot lauksaimniecību, radīti 290 tūkstoši jaunu darba vietu, kas ir labāk nekā tika gaidīts. Tomēr pakāpies ir arī bezdarba līmenis - no 9,7% līdz 9,9%.

«Šī bija milzīgo svārstību nedēļa. Grieķijas jautājums vēl nav atrisināts un tik drīz saskatāmu rezultātu arī nebūs. Tādēļ arī nākamajā nedēļā iespējamas būtiskas eiro vērtības svārstības,» prognozē «Nordea Markets» finanšu analītiķis Andris Lāriņš.

Tostarp kursa kritumu piedzīvoja arī Lielbritānijas mārciņa, jo vēlēšanu rezultāti Lielbritānijā optimismu tirgus dalībniekos neviesa. «Pirmo reizi kopš 1974.gada vēlēšanām nevienai no partijām nav izdevies iegūt absolūto vairākumu, kas apgrūtina ekonomikas atveseļošanai nepieciešamo pasākumu raitu ieviešanu dzīvē,» norādīja Lāriņš.

Nedēļa sākās ar to, ka pirmdien eiro vērtība pret dolāru kritās par 0,6% - līdz 1,3208 dolāriem par vienu eiro. Dolāra vērtība pret Japānas jenu pieauga par 1,1% - līdz 94,883 jenām par vienu dolāru.

Otrdien ASV dolāra vērtība attiecībā pret eiro pieauga par 1,57% - līdz 1,29873 dolāriem par eiro. ASV dolāra vērtība attiecībā pret Japānas jenu praktiski nemainījās un bija 94,53404 jenas par dolāru.

ASV dolāra vērtība attiecībā pret eiro trešdien pieauga par 1,34% - līdz 1,28137 dolāriem par eiro. ASV dolāra vērtība attiecībā pret Japānas jenu kritās par 0,75% - līdz 93,82623 jenām par dolāru.

Arī ceturtdien ASV dolāra vērtība attiecībā pret eiro pieauga par 1,51% - līdz 1,262 dolāriem par eiro. ASV dolāra vērtība attiecībā pret Japānas jenu kritās par 3,62% - līdz 90,54526 jenām par dolāru.

Piektdien par vienu eiro maksāja 1,2755 ASV dolārus, kas ir par 4% mazāk nekā iepriekšējās nedēļas beigās. Lielbritānijas mārciņa pret ASV dolāru nedēļas laikā kritās par 3% - līdz 1,4804 dolāriem par vienu mārciņu, bet attiecībā pret eiro auga par 1% - līdz 1,1606 eiro par vienu mārciņu. Savukārt pret Japānas jenu dolāra kurss kritās par 2,4%, un piektdien par vienu dolāru tika maksātas 91,59 jenas.