Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Veikalos arvien vairāk pieaug vietējo zaļumu un dārzeņu klāsts

Veikalos pieaug vietējo lauksaimnieku ražoto dārzeņu un zaļumu klāsts, liecina biznesa portāla «Nozare.lv» veiktā aptauja.

Kā «Nozare.lv» sacīja veikalu tīkla «Maxima» pārstāvis Ivars Andiņš, patlaban veikalu tīklā līdztekus jau triju veidu Latvijas gurķiem - garajiem, īsajiem gludajiem un lauka (pēdējie audzēti plēves siltumnīcās) - un tomātiem jau tiek pārdotas Latvijas skābenes un spināti, Latvijas lapu salāti un vēl trīs retākas salātu šķirnes, lociņi, kā arī austersēnes. Trešdien, 12.maijā, veikalos nonākšot arī pirmie vietējie rabarberi. Pārdošanā ir arī iepriekšējā gada ražas kartupeļi, burkāni, galda bietes, kāposti. «Šo un citu Latvijā audzēto dārzeņu klāstu šogad domājam papildināt, jo tie kļūst aizvien pieprasītāki - pērn Latvijas dārzeņu noiets «Maxima» tīklā auga par 48 %, salīdzinot ar iepriekšējo gadu,» sacīja Andiņš.

Arī «Rimi» veikalu tīklā, atbalstot vietējos ražotājus, ir pieejami vairāku veidu Latvijā audzēti dārzeņi un zaļumi, tostarp gurķi, tomāti, bietes, kāposti, kartupeļi, mazie graužamie burkāni, kā arī loki, salāti podiņos un lapu salāti «Frillice», norādīja «Rimi» pārstāve Dana Felkere-Bērziņa. Maija otrajā pusē «Rimi» veikalos būs nopērkami Latvijā audzēti rabarberi, savukārt jūnija sākumā veikalu plauktos parādīsies arī pašmāju ražotāju audzētie spināti. Mazliet vēlāk, jūnija vidū, tirdzniecībā gan «Rimi», gan «Supernetto» veikalos būs pieejamas vietējās dilles. Ap Jāņiem «Rimi» dārzeņu sortiments tiks papildināts ar jaunajiem kartupeļiem, kolrābjiem, ziedkāpostiem, kabačiem un cukini. Savukārt jūlija sākumā pircēji varēšot iegādāties Latvijā audzētos burkānus, bietes un sīpolus.

Kā norādīja veikalu pārstāvji, vietējos ražojumus piegādā galvenokārt lielaudzētāji, jo no loģistikas un produkcijas svaiguma viedokļa tas esot abpusēji izdevīgāk, nekā iepirkt preci no mazajām saimniecībām.

To apstiprināja arī nelielas Kurzemes puses zemnieku saimniecības «Gulbji» īpašnieks Armands Ozerovs. «Nozare.lv» viņš sacīja, ka svaigos dārzeņus piegādā galvenokārt mazajiem apkārtnes veikaliem, jo preces sūtīšana uz Rīgu neatmaksājas transporta izmaksu dēļ, turklāt lielveikaliem neesot izdevīgi ņemt pretī saimnieka sagādātās pārdesmit kastes zaļumu. Patlaban jau uz beigām ejot labi tirgotie salāti, dilles, pētersīļi, bet drīzumā tiks tirgoti gurķi un ziedkāposti. Saimniecība apsver paplašināšanās ieceri un mēģinās piesaistīt Eiropas fondu naudu. Kā atzīst Ozerovs, mikrouzņēmumam patlaban ir grūti dabūt aizdevumu, pat ja «krustām šķērsām izstaigātas piecas lielākās bankas». Paplašināties vajagot, jo tas nozīmē mehanizāciju un lielāku produkcijas apjomu.

Savukārt zemnieku saimniecības «Ezerkauliņi» īpašniece Kristīne Brunovska «Nozare.lv» atklāja, ka saimniecība ražo dārzeņus 280 hektāru platībā un patlaban tirgo visa veida zaļumus - lociņus, dilles, salātus, spinātus, skābenes, gurķus, tomātus, kā arī rabarberus. Kā uzsvēra Brunovska, saimniecība sadarbojas ar lielāko daļu Latvijas veikalu, katru gadu cenšoties paplašināt sortimentu. «Ar lielajiem veikaliem strādājam jau daudzus gadus. Manuprāt, svarīgi ir nevis iekļūt, bet gan noturēties veikalā - ar produktu, ar cenu, ar kvalitāti, jo konkurence no citām valstīm ir ļoti liela. Turklāt ražotājam aktuāla ir nevis «veikalā iekļūšana», bet gan negodīgā konkurence ar «pelēkās» ekonomikas daļu, jo pēdējo gadu lēmumi paaugstināt nodokļus to ir veicinājuši ļoti strauji,» norādīja Brunovska.