Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Neo tēvs lepns par savu dēlu

Tā dēvētā Neo jeb Ilmāra Poikāna tēvs Anatolijs Poikāns par savu dēlu jūtas lepns un ir pārliecināts, ka neko pretlikumīgu viņa atvase nav darījusi.

Neo tēvs žurnālistiem ceturtdien pie policijas ēkas Stabu ielā, kur ieradās sagaidīt savu dēlu, atzina, ka jūtas lepns par savu atvasi un uzskata, ka dēls neko pretlikumīgu nav izdarījis. «Es tikai zinu to, ka viņš nevar būt slikts cilvēks, viņš nekad sliktu neko nav izdarījis,» viņš sacīja, piebilstot, ka dēls vien paņēmis atklāti pieejamus datus.

«Ir cilvēki tomēr, kas spēj upurēties kaut kam. Un par to es esmu lepns,» sacīja Neo tēvs, piebilstot, ka viņu vairāk satraucot tas, ka «ar lielgabalu šaujot pa zvirbuļiem».

«Mans dēls nav vainīgs, viņš spēja upurēties sabiedrības labā. Tas ir galvenais. Ne sevis labā. Un to vajag mācēt novērtēt,» atkārtoti uzsvēra sirmais kungs.

Kratīšana iepriekš veikta arī Neo tēva dzīvesvietā, un viņam atsavināts dators. «Kāda tur kratīšana datoru vien paņēma. Pie viņa jau mājā taisīja (kratīšanas),» sacīja sirmais vīrs, piebilstot, ka datorā bijušas «vien bildītes», taču arī dažreiz nieki esot vērtīgi. «Ne visiem jau patīk, ka rakņājas,» norādīja Neo tēvs.

Dēls tēvam neko neesot teicis, ka žurnālisti Ilzi Naglu, kuras vadītais LTV raidījums pirmais publicēja VID datus, pazīstot. Dēls dzīvojis atsevišķi ar savu ģimeni.

Lai arī Stabu ielas policijas ēkā pusi dienas atradās Neo un pēc drošības līdzekļa piemērošanas viņš bija jāatbrīvo, žurnālistiem vīrieti neizdevās redzēt. Pēc viņa advokāta Alekseja Loskutova teiktā klients bija vispirms jāved uz policijas izolatoru Čiekurkalnā, lai nokārtotu pēdējās formalitātes, taču līdz plkst. 19 nedz žurnālisti, nedz Neo tēvs dēlu sēžamies policijas auto, kas viņu vestu uz Čiekukalnu, nesagaidīja.

Tēvs devās prom, cerot sazināties ar dēlu pa telefonu. Visticamāk, konvojnieki Neo izveda caur ēkas spārnu, kas atrodas Bruņinieku ielā, slēpjot no žurnālistu acīm.

Jau vēstīts, ka policija ceturtdienas pēcpusdienā nolēmusi atbrīvot 31 gadu veco Ilmāru Poikānu, kurš otrdien tika aizturēts no Valsts ieņēmumu dienesta noplūdušo datu lietā. Poikāna advokāts Aleksejs Loskutovs aģentūru BNS informēja, ka Poikānam piemērots ar brīvības atņemšanu nesaistīts drošības līdzeklis.

Valsts policija (VP) piemēroto drošības līdzekli skaidro ar to, ka Poikāns savu vainu nodarījumā atzinis pilnībā, tādējādi veicinot izmeklēšanu. Ņemta vērā arī viņa attieksme pret izdarīto un viņa pozitīvais raksturojums. Turklāt izmeklēšanas laikā novērsti riski, ka neatļauti lejupielādētie dati varētu nonākt trešo personu rīcībā, un «pastāv pārliecība, ka persona neizdarīs jaunu noziedzīgu nodarījumu, netraucēs vai neizvairīsies no pirmstiesas kriminālprocesa», aģentūrai BNS norādīja VP pārstāve Ieva Rekšņa.

Poikānam piemērotais drošības līdzeklis ir uzturēšanās noteiktā dzīvesvietā un aizliegums izbraukt no valsts.

VP secinājusi, ka Poikāna rīcības motivācija nebija saistīta ar mantkārību vai kaitējuma nodarīšanu fizisko personu interesēm.

Latvijas Universitātes (LU) Matemātikas un informātikas institūta Mākslīgā intelekta laboratorijas līdzstrādnieku Poikānu aizturēja otrdienas vakarā pēc ekonomikas policijas veiktās kratīšanas. Poikāns atzinies, ka ir policijas meklētais Neo.

Policijas pārvaldes darbinieki otrdien veica kratīšanu arī žurnālistes Ilzes Naglas dzīvesvietā un atsavināja viņas datora ārējo cieto disku un arī vairākas flešatmiņas.

Naglas vadītais Latvijas Televīzijas raidījums «De facto» februāra vidū vēstīja, ka VID elektroniskās deklarēšanas sistēmā atrasts drošības caurums, pa kuru triju mēnešu laikā nezināmas personas ieguvušas apmēram 7,4 miljonus dokumentu 120 gigabaitu apmērā.

Faktu, ka VID elektroniskās deklarēšanas sistēmā bijusi milzīga datu noplūde, «De facto» uzzināja no cilvēku grupas, kas sevi dēvē par «Ceturtās atmodas tautas armiju». Vēlāk tās pārstāvis, kurš sevi dēvē par Neo, regulāri internetā publicēja dažādu iestāžu algu sarakstus.

Ceturtdien saistībā ar Poikāna aizturēšanu notika arī vairākas protesta akcijas.