Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

«Newsweek»: Kremlis atradis maiņu arī Saakašvili un Lukašenko

Piecus gadus pēc «krāsainajām» revolūcijām, kuras pārņēma bijušās PSRS valstis, Kremlim, beidzot, ir radusies iespēja revanšēties, vēsta «Newsweek». Un ir jau arī jūtami rezultāti: varas maiņa Ukrainā un Kirgizstānā. Nevarētu teikt, ka Maskava ir vienīgā varas maiņas šajās valstīs arhitekte, taču tā nospēlēja visai būtisku lomu. Šīs stratēģiskās uzvaras iedvesmo Kremli jauniem centieniem mainīt režīmus valstīs, kuras Krievija sauc par «tuvajām ārzemēm». Mērķis numur viens ir Gruzija ar tās NATO virzienā domājošo prezidentu Saakašvili.

Krievu politologs Sergejs Markovs paziņo, ka Maskava Gruzijai gatavo «otro Biškeku». Un, kaut arī, tas skan nepārdomāti, tomēr patiesības grauds šī prokremliskā deputāta izteikumos ir.

Kremlis atklāti veido attiecības ar Gruzijas opozīciju. 9. maijā Uzvaras 65 gadu svinību ceremonijā Krievijas premjerministrs Vladimirs Putins stāvēja līdzās gruzīnu opozīcijas vadītājai Nino Burdžanadzei. Vēlāk viņi kopā ielika pirmo akmeni Maskavas militārā memoriāla, kurš ir identisks Saakašvili nojauktajam Kutaisi, pamatos.

Par ļoti nopietnu pārbaudījumu Saakašvili kļūs Tbilisi mēra vēlēšanas. Šajās vēlēšanās pret pašreizējo mēru cīnās opozicionārs un bijušais Saakašvili domubiedrs Iraklijs Alasanija. «Saakašvili un viņa administrācija dara visu iespējamo, lai viltotu vēlēšanu rezultātus. Un ja viņš to izdarīs, tad ļoti par to nožēlos. Mēs sacelsimies. Valdība raksta scenāriju Biškekas revolūcijas atkārtošanai», - paziņo viens no opozīcijas līderiem, bijušais premjerministrs Zurabs Nogaideli.

To starp, publiska orientēšanās uz Maskavu var izrādīties visai bīstama stratēģija. Nesenā aptauja parādīja, ka pašreizējo pret Maskavu vērsto Gruzijas politiku atbalsta 52% un vairāk nekā 80% vēlas lai tiktu atjaunoti lidojumi uz Krieviju. Taču 38% respondentu izteicās pret Alasanija tikšanos ar Krievijas ierēdņiem un tikai 22% izteicās par to pazitīvi.

Neskatoties uz to, Kremlis paliek uzticīgs savai stratēģijai – izveidot un pastiprināt grupas, kuras iestājas pret viņa ienaidniekiem. Un par nākamo šajā sarakstā var kļūt Baltkrievija, kur Kremlis ir atradis savējo – vietējo opozicionāru Andreju Saņikovu. Viņš nav pārāk vērsts uz Rietumiem un ir gatavs pieņemt Maskavas palīdzību. Pēc paša Saņikova sacītā, Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko «pēdējā laikā ir pārbijies, un tas noticis pēc tam, kad viņš redzēja, kā Krievija atbalsta varas nomaiņu bijušajās padomju republikās».