Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Latvijā cilvēkiem ir izpratne par dabas vērtībām un to sargāšanu

Latvijā iedzīvotājiem kopumā ir izpratne par dabas vērtībām un nepieciešamību tās sargāt, atzīst Dabas aizsardzības pārvaldes ģenerāldirektors Jānis Strautnieks.

«Skatoties uz dabas vērtībām, mums vajadzētu būt ne tikai Latvijas apziņai, bet Eiropas un pasaules apziņai,» intervijā aģentūrai BNS sacīja Strautnieks, norādot, ka procesi dabā ir globāli.

«Kopumā sajūtas nav sliktas, katrā gadījumā cilvēki nav dabas ienaidnieki. Es negribētu teikt, ka Latvijas cilvēks ir dabas ienaidnieks, tā noteikti nav. Cilvēks noteikti spēj saskatīt dabā to, no kā viņš var iegūt spēku, katram tas var būt atšķirīgi. Latvijā ir cilvēkiem šīs mīļās dabas vietas,» teica dabas draugs.

Taču viņš minēja, ka nevar prasīt, lai lielākajai daļai būtu ļoti dziļa bioloģiskā izpratne par sugu daudzveidību, jo cilvēki visu uztver emocionāli. «Nav varbūt mums šeit tā mežonīgā daba, kā dažreiz skatāmies filmās Kanādas ziemeļos, cilvēks vienmēr ir bijis klāt un ietekmējis tieši vai netieši. Cilvēkiem ir tās skaistās vietas, un tās viņiem palīdz atjaunoties, atcerēties brīnišķīgus laikus kādreiz, kas ir pavadīti skaistās vietās,» sprieda Strautnieks.

Taču vienlaikus cilvēkiem varētu būt sajūta, ka «daba nāk virsū», jo lauki aizaug, meža dzīvnieki dažkārt par mājvietu izvēlas pilsētas.

Viņš pauda, ka ir ļoti svarīgi veicināt, lai sabiedrība aktīvāk iesaistītos dabas aizsardzībā, jo ne vienmēr visu izšķir nauda, tikpat svarīga ir arī iedzīvotāju aktivitāte. «Jo vienalga, vai mēs iestādē būsim simts, tūkstotis vai miljons, mēs visām dabas vērtībām klāt nostāvēt nevarēsim, un ir svarīgi, lai skolotāja aizved bērnu, lai bērns aizved vecākus un lai vecāki sazinās ar saviem draugiem un aizbrauc kopā. Lai cilvēki izvēlētos nedēļas nogali pavadīt nevis iepērkoties vai kādā izklaides centrā, bet pie dabas. Ir vajadzīgs pēc iespējas vairāk iesaistīt cilvēkus, veidot viņu apziņu. Tur, kur mēs jūtamies labi, mēs nebūsim tie, kas to vietu piesārņos, atstās atkritumus,» pastāstīja Dabas aizsardzības pārvaldes vadītājs.