Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Poikāns: noziegumu neesmu pastrādājis

Saistībā ar datu noplūdi no Valsts ieņēmumu dienesta Elektroniskās deklarēšanas sistēmas aizdomās turētais Latvijas Universitātes pētnieks Ilmārs Poikāns atzinies, ka ir tas cilvēks, kurš caurumu sistēmā atklāja un par to vēlāk informēja «De facto». Poikāns savā rīcībā noziedzīgas darbības nesaskata un intervijā LTV raidījumam «De facto» vairākkārt uzsver, ka datus publicējis cēlu mērķu labad – lai sabiedrība gūtu priekšstatu, cik vārdos solītā jostu savilkšana bijusi patiesa.

Vaicāts, ko par notikušu sacījuši tuvinieki, Poikāns atzina, ka «viņi ir pārsteigti, protams, no vienas puses ir tas, ka tas ir labi, ka cīnījos sabiedrības interesēs, no otras puses noliku zem sitiena arī ģimeni, es ceru, ka tas viss beigsies laimīgi.» «Godīgi sakot, esmu aizkustināts par atbalstu sabiedrībā. Jāatzīst vienu brīdi jau likās, ka sabiedrība ir neglābjama, bet tomēr izrādījās, ka viss ir kārtībā,» uzskata Poikāns.

Poikāns stāsta, ka aizturēšana viņam nav bijusi pārsteigums. Tas, ka tā agri vai vēlu notiks, bijis skaidrs, tikai neizprotami, kāpēc tieši tagad. Poikāns arī vairākkārt uzsver, ka atzinies tikai Neo veiktajās darbībās, taču viņam pārmestos noziegumus nē.

«Tā kā es esmu visu darījis viens, tad es visu esmu darījis. Tas būtu? Viss, kas izskanējis. Tas būtu? Viss, kas ir izskanējis, to visu esmu darījis es. Viens pats? Viens pats. Un kur ir armija, par ko daudz runāts? Paskatoties uz ielas, varbūt jau veidojas.»

«Es šodien saņēmu ziņu, ka ārzemju datorportālos maigi sakot ņirgājas par tēmu, «haking Latvian style», un ar trīs rindiņām uzrakstīts, kā tas notiek. Protams, ka tur konkrētais pants nu ar baltiem diegiem pievilkts, es tur neredzu, ka es konkrēti esmu atbildīgs pēc tā panta. Es esmu atzinis visas darbības, bet es neuzskatu, ka esmu veicis krimināli sodāmas darbības».

«Vai es paņēmu EDS datus tā, ka VID nekas nepalika? Vidā dati ir? Ir. Tātad nekāda televizora paņemšana, jā to varētu salīdzināt ar televizora nofotografēšanu, tas jā, bet ne nozagšanu.»

Poikāns arī atzīst, ka savā ziņā uz šādu rīcību viņu motivējis pats Valsts Ieņēmumu dienests. Caurums atklāts jau pagājušā gada vasarā, un masveida pieslēgšanās notikusi krietni vēlāk.

«Tad, kad es redzēju, konstatēju, ka caurums beidzot ir atklāts pēc tiem trim mēnešiem, man izskatījās, ka VID to cenšas noklusēt. Rezultātā es pieņēmu lēmumu to darīt zināmu, jo savādāk neviens netiktu sodīts. Lai gan ja paskatās tagad, tur jau tikai ar rājienu tiks cauri. [..] Godīgi sakot, būtu tā kā pareizi sodīt daudzus un dikti, jo tik daudzās vietās pieļautas kļūdas un paviršības, ka grūti komentēt. Neviens tā ari nav mācījies no tā!»

«Mani motīvi bija parādīt reālo situāciju, kas notiek ar algām valsts iestādes un valsts uzņēmumos, jo bija pieņemti lēmumu par jostu savilkšanu, dažās vietās no tās jostu savilkšanas cilvēkiem acis spiedās ārā, bet kā mēs redzējām bija vietas, kur kā dzīvoja trekni tā turpina dzīvot. Es varu piebilst, man nekas pret to, ka cilvēki saņem lielas algas, jo profesionālim ir jāsaņem liela alga, bet visam jābūt samērīgam, visai sistēmai ir jābūt taisnīgai.»

Poikāns arī apgalvo, ka sistēmas caurumu izmantojis viens pats. Un smīkņā par izskanējušajām runām, ka viņa līdzzinātāja vai pat datu iegūšanas organizētāja bijusi žurnāliste Ilze Nagla.

«Doma par konkrētu tēlu un nosaukumu dzima īsi pirms datu publiskošanas. Kā jau es teicu, nekad nevarēju iedomāties, ka datu noplūde varēja vilkties tik ilgi.»

Uz jautājumu, kāda ir Ilzes Naglas līdzdalība, Poikāns atbildēja, ka «kā žurnāliste «De facto» analizējot datus. Kā jau es teicu, es strādāju viens, ja gribi izdarīt kaut ko labi, dari to viens.[..]No vienas puses tas mani aizskar, jo tiek apšaubītas manas prāta spējas veikt kaut kādu līdzīgu operāciju, policija daudz ko domā, ko es varu zināt ko viņi domā.»

Par saviem tālākajiem plāniem Poikāns pagaidām klusē. Taču neizslēdz, ka varētu turpināt sadarbību ar žurnālistiem, palīdzot meklēt risinājumus, kā turpmāk aizsargāt žurnālistu avotus.

«Interesanta būs policijas tālākā darbība, ko noteikti arī noteikts Neo turpmāka rīcība.[..] iespējams, ka man jāuztaisa risinājums žurnālistiem, kurš atradīsies ārpus Latvijas un kuram netiks tik vienkārši klāt Latvijas policija, lai žurnālisti varētu droši šifrēt un sazināties ar saviem avotiem. Ir bijusi tāda doma!»