Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Slimnīcā bērna ārstēšanai pieprasa notāra parakstu

Ar visai dīvainu šķērsli Bērnu slimnīcā Gaiļezerā sastapusies kāda vecmāmiņa, kura uz slimnīcu atvedusi savu divarpus gadus veco mazmeitu – darbinieki paziņojuši par jaunu kārtību – pierakstīt bērnu uz konsultāciju viņi varot, bet, lai bērns saņemtu izmeklējumu – jāiesniedz notāra apstiprināta piekrišana, ka meitenes mamma atļauj meitu izmeklēt, raksta «Diena».

«Mana mamma jautāja, ko darīt, ja bērna mamma strādā un netiek. Sekoja atbilde - tad vajag papīru ar atļauju,» saka meitenes māmiņa Elīna, kuru šāda kārtība izbrīnījusi. Viņai jāņem darbā brīvdiena, lai varētu bērnu aizvest pie ārsta, jo kārtot atļauju neredzot jēgu, tas arī maksājot naudu.

Laikraksts noskaidrojis, ka neskaidrības radušās saistībā ar Pacientu tiesību likumu, kurš stājies spēkā šogad 1.martā. Likumā minēts: «Nepilngadīga pacienta (līdz 14 gadu vecumam) ārstniecība pieļaujama, ja viņa likumiskais pārstāvis par to ir informēts un devis savu piekrišanu».

Izrādās, ka Bērnu Klīniskajā universitātes slimnīcā (BKUS) – gadījumos, kad nav nepieciešama steidzama palīdzība, plānveida izmeklējumi un ārstēšana uzsākami tikai tad, ja saņemta rakstiska atļauja no pacienta likumiskajiem pārstāvjiem.

«Līdz ar to jārēķinās ar iespēju, ka šī palīdzība varētu tikt atteikta līdz tam, kamēr kāds no bērna likumiskajiem pārstāvjiem klātienē apstiprinās savu piekrišanu paredzēto procedūru veikšanai,» laikrakstam skaidro BKUS sabiedrisko attiecību pārstāve Romēna Namniece. Taču neskaidrības joprojām ir par to, vai nepieciešama ir tikai rakstiska atļauja vai notāra apstiprināts dokuments.

Veselības ministrijas sabiedrisko attiecību pārstāvis Oskars Šneiders saka – kārtība, ka bērnu var vest tikai likumīgais pārstāvis vai arī ar notāra apstiprinātu atļauju jau esot visu laiku bijusi spēkā, taču tagad – līdz ar jaunā likuma stāšanos spēkā – pietikšot ar vecāku parakstītu iesniegumu. Tiesa, pašā likumā tik detalizēta kārtība, kā piekrišana jāsniedz, nav atrunāta.

Taču neatliekamās medicīniskās palīdzības sniegšanu mazajiem pacientiem jaunais Pacientu tiesību likums nekādā veidā nemainīšot? gadījumos, kad vilcināšanās apdraud pacienta dzīvību un nav iespējams saņemt pacienta likumiskā pārstāvja piekrišanu, ārstniecības persona veic neatliekamus pasākumus: izmeklēšanu, ārstēšanu, tai skatā ķirurģisku vai cita veida invazīvu iejaukšanos saskaņā ar ārstu konsīlija lēmumu, skaidro Namniece.