Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Dzīve sākas pēc 50

Pēc vērienīga pētījuma amerikāņu zinātnieki nonākuši pie secinājuma, ka cilvēki pēc 50 gadiem ir daudz apmierinātāki ar dzīvi, salīdzinot ar jaunākiem cilvēkiem, vēsta «Lenta.ru».

Lai nonāktu pie šādiem rezultātiem, zinātnieki no Stonibrukas Universitātes izstrādāja jaunu apmierinātības novērtēšanas metodiku, jo ierastie jautājumi par labklājību, pēc viņu domām, nesniedz adekvātu priekšstatu par to, cik laimīgs ir cilvēks. Divi cilvēki ar objektīvi līdzvērtīgiem dzīves apstākļiem var sniegt pilnīgi atšķirīgas atbildes uz vispārīgiem jautājumiem par apmierinātību ar dzīvi, ja viens no tiem salīdzina sevi ar Bilu Geitsu, bet otrs - ar badacietējiem. Tā vietā pētnieki uzdeva konkrētus jautājumus, lūdzot komentēt, kā viņi jutušies iepriekšējā dienā, aktuālos notikumus politikā, situāciju ekonomikā utt.

Aptauja tika veikta pa telefonu, tāpēc respondentu skaits pārsniedza 350 000.

Pēc atbilžu analīzes psihologi nonāca pie secinājuma, ka apmierinātības un labklājības līmenis pakāpeniski sāk samazināties laikā no 20 līdz 50 gadiem, bet pēc tam pieaug. Arī laime un prieks pieaug pēc 50 gadu vecuma. Lai arī skumjas ir vienādi izplatītas visās vecuma grupās, negatīvākās sajūtas ar gadiem samazinās, jo cilvēki sāk mazāk raizēties.

Kā atklājās pētījumā, visās vecuma grupās sievietes vairāk par vīriešiem izjūt skumjas, raizes un stresu. Tajā pašā laikā uz jautājumu par kopējo apmierinātību ar dzīvi viņas daudz biežāk par vīriešiem atbildēja, ka jūtas labi, liecina žurnālā «Proceedings of the National Academy of Sciences» pētījums.

Pētnieki arī pievērsa uzmanību arī tādiem mainīgajiem kā bērnu un darba esamība, taču neatrada saistību starp tiem un apmierinātību ar dzīvi. Stenforda Universitātes psiholoģe Lora Kārstensena, kas nepiedalījās pētījumā, uzskata, ka šādi rezultāti skaidrojami ar to, ka vecāki cilvēki labāk kontrolē savas emocijas. Kā viņa norādīja, ar vecumu cilvēki labāk apzinās, ka viņiem atvēlētais laiks drīz var beigties, tāpēc sāk daudz rūpīgāk izvēlēties, kam pievērst uzmanību un uz ko koncentrēties.