Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Nepiešķirs līdzekļus Abavas rumbas pieguļošās privātās teritorijas sakopšanai

Talsu novada dome nolēmusi nepiešķirt līdzekļus Abavas rumbas pieguļošās teritorijas uzturēšanai, jo teritorijas apsaimniekotājs SIA «Abavas rumba» veic komercdarbību, turklāt pašvaldībai brīvu līdzekļu budžetā nav, aģentūru LETA informēja Talsu novada pašvaldības Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Inga Ieviņa. 

Ceļš uz vienu no skaistākajiem dabas objektiem Talsu novadā jau pāris gadu mērojams tikai par maksu - tā lēmis Abavas rumbas pieguļošās teritorijas apsaimniekotājs «Abavas rumba».

Kā aģentūru LETA informēja uzņēmuma īpašnieks un valdes loceklis Aigars Šturms, divu gadu laikā, kopš tiek apsaimniekota Abavas rumbas piegulošā teritorija, uzņēmumam radušies zaudējumi - aptuveni 6000 latu. Pašlaik, lai piekļūtu Abavas rumbai, jāmaksā viens lats, taču bērniem, pensionāriem un lielākām apmeklētāju grupām ir atlaides. Uzņēmēja piedāvājumā pašvaldībai bija teikts - ja pašvaldība piešķirtu 6000 latu gadā, ieejas maksa būtu 60 santīmu, bet, ja pašvaldības līdzfinansējums būtu 14 000 latu gadā, tad ieeja ikvienam būtu bez maksas.

Uzņēmējs kā risinājumu redz piesaistīt līdzfinansējumu no pašvaldības vai arī teritoriju uz laiku slēgt vispār. Pēdējā gadījumā viņš sola novietot baneri, informējot, ka teritorija ir slēgta saskaņā ar pašvaldības un valsts attiecīgajiem lēmumiem, informēja pašvaldībā. Šturms sarunā ar aģentūru LETA neizslēdza, ka tāda iespēja pastāv, tomēr tikšot meklēti arī citi varianti. Uzņēmējs atklāj, ka šovasar, visticamāk, nekādu izmaiņu tomēr nebūšot, bet par tālāko tiks lemts pēc sezonas beigām. Uzņēmums domā par papildu peļņas gūšanas iespējām - jau drīzumā SIA «Abavas rumba» apsaimniekojamā teritorijā tiks atvērts veikals-kafejnīca. 

Pati Abavas rumba ir valsts īpašums, bet tai pieguļošo teritoriju «Abavas rumba» nomā no četriem zemes īpašniekiem. Pirms teritorijas apsaimniekošanu sāka «Abavas rumba», regulāra maksa no apmeklētājiem netika iekasēta - epizodiski samaksu iekasējis tikai viens no zemes īpašniekiem. Agrāk teritorija bijusi nesakopta, aizaugusi krūmiem, daudzie apmeklētāji atstājuši atkritumus. Līdz ar to uzņēmums saskatījis brīvu uzņēmējdarbības nišu, informēja Šturms. Tagad teritorijā regulāri tiekot pļauta zāle, savākti atkritumi, ir pieejamas tualetes.

Jautājums par finansējuma piešķiršanu SIA «Abavas rumba» tika skatīts Talsu novada domē un raisīja ne mazums diskusiju. Deputāts Aivars Lācarus (Tautas partija) rosināja apsvērt iespēju īpašniekam piedāvāt atdot zemi pašvaldībai apmaiņā pret zemesgabalu citā vietā. Deputāts Alfons Spēks (ZZS) pauda viedokli, ka līdzīgā veidā finansējumu varētu pieprasīt arī citi tūrisma uzņēmēji, un rosināja pašvaldību strādāt pie tā, lai pievedceļam tiktu noteikts servitūts. Par īpašnieka vēlmi nosegt savus zaudējumu ar pašvaldības līdzfinansējumu bija sašutuši arī citi.

«Sanāk, ka viss uzņēmuma biznesa plāns balstās uz to, kā no pašvaldības dabūt naudu,» teica Lācarus.

Talsu novada dome gan iepriekš ir paudusi atbalstu uzņēmēju iecerēm pilnveidot Talsu novada tūrisma vidi un ir atvērta sadarbībai, tomēr atrast papildus līdzekļus budžetā konkrētajam pieprasījumam nebija iespējams, informēja Ieviņa. Pašvaldība jau tuvākajā laikā vērsīsies Vides ministrijā, lai meklētu kopīgu risinājumu tam, lai iedzīvotājiem dabas objekts būtu pieejams.

Abavas rumba ir dabas piemineklis Abavas senlejā Talsu novada Abavas pagastā. Jau ilgus gadus šis objekts ir viena no populārākajām tūrisma vietām Talsu novadā.