Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Saeima otrajā lasījumā atbalsta Dzīvokļa īpašuma likumu

Saeima ceturtdien otrajā lasījumā atbalsta Dzīvokļa īpašuma likumu. 

Likuma uzdevums ir definēt dzīvokļa īpašuma jēdzienu, noteikt dzīvokļa īpašnieka tiesības, pienākumus un atbildību, kā arī regulēt dzīvokļu īpašnieku kopīpašumā esošās dzīvojamās mājas daļas pārvaldīšanas principus, nosakot dzīvokļu īpašnieku kopības kompetenci un lēmumu pieņemšanas kārtību. 

Dzīvokļa īpašums ir dzīvojamā mājā esošs tiesiski nodalīts nekustamais īpašums, kas kā lietu kopība sastāv no atsevišķā īpašuma un attiecīgas kopīpašumā esošās dzīvojamās mājas domājamās daļas. 

Dzīvokļa īpašums uzskatāms par nodibinātu līdz ar tā kā patstāvīga nekustamā īpašuma ierakstīšanu zemesgrāmatā. 

Dzīvokļa īpašniekam ir tiesības valdīt un lietot dzīvokļa īpašumu, iegūt no tā labumu, izmantot to mantas pavairošanai, atsavināt, tajā skaitā dāvināt, dzīvokļa īpašumu, ieķīlāt dzīvokļa īpašumu, nodot to lietošanā citām personām, iemitināt dzīvokļa īpašumā ģimenes locekļus un citas personas, pārbūvēt dzīvokļa īpašumu, piedzīt no pārvaldnieka zaudējumus, kas saistīti ar šajā likumā vai līgumā noteikto uzdevumu veikšanu. 

Dzīvokļa īpašniekam pienākums piedalīties dzīvojamās mājas pārvaldīšanā, segt dzīvojamās mājas pārvaldīšanas izdevumus, norēķināties par saņemtajiem pakalpojumiem (piemēram, apkure, aukstais ūdens, kanalizācija, sadzīves atkritumu izvešana), kas saistīti ar dzīvokļa īpašuma lietošanu, veikt nodokļu vai nomas maksājumus, kas saistīti ar dzīvokļa īpašumu, ievērot sanitārās un ugunsdrošības normas, nodrošināt iespēju dzīvokļu īpašnieku kopības vai pārvaldnieka pilnvarotiem speciālistiem pārbaudīt dzīvokļa īpašumā esošās komunikācijas, būvkonstrukcijas un citas ar dzīvojamās mājas ekspluatāciju saistītu elementu daļas, kā arī, ja nepieciešams, veikt dzīvokļa īpašumā remontdarbus. 

Dzīvokļa īpašniekam normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā ir tiesības bez saskaņošanas ar citiem dzīvokļu īpašniekiem pārbūvēt atsevišķajā īpašumā esošās telpas vai komunikācijas, ciktāl tas neskar kopīpašumu vai citus atsevišķos īpašumus. 

Atsavinot dzīvokļa īpašumu, pārējiem attiecīgās dzīvojamās mājas dzīvokļu īpašniekiem nav pirmpirkuma un izpirkuma tiesību, izņemot gadījumus, kad dzīvokļu īpašnieku kopība par to pieņēmusi lēmumu šajā likumā noteiktajā kārtībā un zemesgrāmatā izdarīta atzīme par pirmpirkuma tiesību pastāvēšanu.