Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Eksperti: bezdarba rādītāji stabilizējas

Šodien notiekošajā Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) konferencē «Progresīva pieeja nodarbinātības veicināšanā» vairāki eksperti atzina, ka situācija nodarbinātības jomā stabilizējas gan Eiropas Savienībā (ES), gan Latvijā.

Eiropas Komisijas (EK) Nodarbinātības pakalpojumu un mobilitātes nodaļas pārstāvis Lamberts Kleinmans klātesošajiem pavēstīja, ka ES pēc 2008.un 2009.gada straujās nodarbinātības lejupslīdes šā gada pēdējos divos mēnešos vērojama stabilizācija.

Ekonomiskās krīzes dēļ radusies nodarbinātības krīze spēcīgi ietekmējusi gandrīz visas ES dalībvalstis, kopumā bez darba atstājot 23,1 miljonu cilvēku, taču visspēcīgāk tā izpaudusies tieši Īrijā, Spānijā un Baltijas valstīs. Kopumā ES šogad plānots bezdarba līmeņa kritums par 0,9%, kopējo ES bezdarba līmeni samazinot līdz 9,8%. Salīdzinājumam, 2008.gadā bezdarba līmenis ES bijis 6% apmērā, vēsta EK pārstāvis.

Latvijas Darba devēju konfederācijas ģenerāldirektore Elīna Egle atzina, ka kopumā situācija ar bezdarba rādītājiem stabilizējas, taču Latvijā vēl arvien saglabāsies augsts bezdarba līmeņa rādītājs, jo pieaug nedeklarētā nodarbinātība, jauniešu bezdarbs pēc mācību iestāžu absolvēšanas, kā arī emigrācija. Turklāt, kā norāda Egle, valsts atbalsta pasākumi nodarbinātības veicināšanai nav pietiekami.

«2007.gada zemo bezdarba līmeni tuvējos 15 gados nesasniegsim,» uzsver Egle, vienlaikus norādot, ka, lai veicinātu nodarbinātību, jāuzlabo darba ņēmēju nodarbināmība - spēja tapt nodarbinātiem, kas jāpanāk ar bezdarbnieku kvalifikācijas celšanu un pārkvalificēšanos.

NVA direktore Baiba Paševica biznesa portālam «Nozare.lv» arī norāda uz situācijas stabilizēšanos pēdējos trīs mēnešos, kad bezdarba līmenis pārstājis pieaugt un pakāpeniski samazinājies līdz 16,5% šā gada 17.maijā.

Sociālantropologs un Rīgas Ekonomikas augstskolas asociētais profesors Roberts Ķīlis uzsvēra, ka, kaut arī bezdarba rādītāji stabilizējas, nodarbinātības līmenis vēl ilgstoši saglabāsies zems, veidojot «divu ātrumu» sabiedrību - tādu, kur vienai daļai ir darbs, un otrai tā nav.

«Tik labi, kā dzīvojām 2007.gada nogalē, dzīvosim labi ja 2015.gadā,» lēš Ķīlis, vienlaikus uzsverot, ka Latvijas sabiedrība nav slinka un meklēs izeju no krīzes, cenšoties atrast jaunu vai papildus darbu.

Kā ziņots, maija vidū bezdarba līmenis Latvijā samazinājies līdz 16,5%, un operatīvie dati liecina, ka 17.maijā bez darba bija 186 824 iedzīvotāji.

Šā gada aprīļa beigās reģistrētā bezdarba līmenis Latvijā bija 16,7% no ekonomiski aktīvo iedzīvotāju kopskaita, kas bija par 0,6 procentpunktiem mazāk nekā šā gada martā.