Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Rīdzinieki par siltumu palikuši parādā septiņus miljonus latu

Rīdzinieki par aizvadītajā apkures sezonā piegādāto siltumu palikuši parādā septiņus miljonus latu, aģentūrai LETA pastāstīja AS «Rīgas siltums» (RS) Informācijas daļas vadītāja Linda Rence.

Salīdzinot ar 2008./2009.gada apkures sezonu par līdzīgu laika periodu, iedzīvotāju parādsaistības ir palielinājušās par 2,7%.

Rence norādīja, ka ik gadu vasaras mēnešos tiek dzēsti aizkavētie ziemas maksājumi. Apsaimniekotāju un īpašnieku aktivitātes, lai nokārtotu parādsaistības par patērēto siltumenerģiju, vērtējamas kā labas - aizvien tiek apmaksāti apkures sezonas parādi, kā arī tiek izstrādāti un apstiprināti parādu nomaksas grafiki.

RS piegādā siltumenerģiju 5189 dzīvojamām un 2200 nedzīvojamām ēkām. «Esam pateicīgi mūsu klientiem, kuri, neraugoties uz sarežģītajiem ekonomikas apstākļiem, spēja norēķināties par saņemtajiem pakalpojumiem,» sacīja Rence.

Par piegādāto siltumenerģiju labi turpina norēķināties pašvaldības namu pārvaldes «Juglas nami», «Purvciema nami», «Vecmīlgrāvis», «Viesturdārzs», «Zemgale», kā arī biedrības un kooperatīvi «Pleskodāle», «Pļavnieki», «Ziemeļblāzma», «Jubilejas» un «Zinātne».

«Analizējot apsaimniekotāju darbu, secinām, ka tie uzņēmumi, kas savlaicīgi veica uzkrājumus, apkures sezonas laikā spēja labāk norēķināties par patērēto siltumenerģiju, tādējādi neuzkrājot parādus un kavējuma procentus,» norādīja Rence.

2009./2010.gada apkures sezona bijusi viena no garākajām un aukstākajām RS vēsturē. Tā ilga 201 dienu, un vidējā āra gaisa temperatūra bija mīnus 0,3 grādi. Visaukstākais mēnesi bija janvāris, kad vidējā āra gaisa temperatūra sasniedza pat mīnus 10,4 grādus, bet norma ir mīnus 4,7 grādi.

Siltumenerģijas patēriņš 2009./2010.gada sezonā pieauga vidēji par 12,5%, salīdzinot ar iepriekšējo apkures sezonu, bet tarifs bija vidēji par 32% mazāks nekā iepriekšējā sezonā, kas zināmā mērā kompensēja nepieredzēti aukstās ziemas siltumenerģijas patēriņa pieaugumu un ļāva iedzīvotājiem veiksmīgāk norēķināties par saņemto pakalpojumu. Šajā apkures sezonā RS siltumenerģijas tarifs bijis viens no zemākajiem Latvijā.

RS jau tagad gatavojas nākamajai apkures sezonai. «Aicinām arī apsaimniekotājus un iedzīvotājus izvērtēt savas finansiālās iespējas, gatavojoties apkures sezonai,» sacīja Rence.

RS aicina īpašu uzmanību pievērst efektīvai siltumenerģijas izmantošanai, kas ļauj samazināt rēķinus par apkuri. Patlaban 99% māju ir ierīkoti individuālie siltummezgli, kas sniedz iespēju efektīvi izmantot siltumenerģiju. Modernajos siltummezglos patērētājs var iestatīt dienas un nakts grafikus, nosakot ēku iekštelpu un karstā ūdens vēlamo temperatūru. Iekštelpās temperatūras samazināšana par vienu grādu ļauj samazināt rēķinus pat līdz 5%.

Rence norādīja, ka aktīvāk jāveic ēku siltināšana, kas ļauj ne tikai samazināt rēķinus par apkuri, bet arī uzlabo ēku tehnisko stāvokli. RS dati liecina, ka siltinātu daudzdzīvokļu namu rēķini par apkuri ir 2-3 reizes mazāki nekā līdzīgā tipa nesiltinātās mājās.

Galvenie siltumenerģijas taupīšanas priekšnosacījumi ir nosiltināti pārsegumi, ārsienas un jumts, jauni, kvalitatīvi logi un ārdurvis, racionāla apkures sistēma.

LETA jau ziņoja, ka rīdziniekiem šovasar ievērojami - par gandrīz trešo daļu - pieaugs RS siltumenerģijas tarifs. Ekspertu prognozes gan liecinot, ka uz apkures sezonas sākumu dabasgāzes cenas varētu kristies, līdz ar to arī siltumenerģijas tarifi.