Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Pie VID amatpersonas, kurš iesaistīts PVN izkrāpšanā, atrod zelta stieņus un monētas

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Finanšu policija nākusi uz pēdām VID amatpersonām, kas ilgstoši izspiedušas naudu no uzņēmējiem par PVN atmaksas izkārtošanu. Pie kāda no darbiniekiem izmeklētāji atraduši zeltu 100 000 latu vērtībā, ko uzskata par nelikumīgi iegūtu. Valsts ieņēmumu dienesta vadība ilgi centusies šo gadījumu noklusēt, taču tagad situācija ir mainījusies un izmeklēšana uzņēmusi straujāku gaitu, vēsta «Nekā personīga».

Augsta līmeņa VID amatpersonas gadiem ilgi bija īstenojušas PVN izkrāpšanas shēmu, par to saņemot kukuļus no uzņēmumiem. Pēdējais tāds gadījums noticis vēl šogad. Pēc «Nekā personīga» rīcībā esošajām ziņām šie ierēdņi izkrāpt 120 000 latus kā pārmaksātu pievienotās vērtības nodokli palīdzējuši SIA «Eiromāja 3», nekustamo īpašumu uzņēmumam, kas nodarbojas ar ēku remontēšanu un apsaimniekošanu. Krīze bija novedusi uzņēmumu grūtā situācijā. Uzņēmums daļēji pieder Inārai Grāvītei.

Inārai Grāvītei pieder uzņēmumu grupa, kuras nosaukumā ir Eiromāja. Viena šāda uzņēmuma zaudējumi pērn ir 7 miljoni latu. Taču tas netraucē Inārai Grāvītei īsi pirms pašvaldību vēlēšanām pērn partijai LPP/LC ziedot 10 000 latu.

Uzņēmuma advokāts, bijušais Finanšu policijas darbinieks Ivars Mileika «Nekā personīga» apgalvoja, ka PVN atmaksa uzņēmumam pienākusies un nekādas nelikumības pieļautas neesot. Tomēr pēc Finanšu policijas ziņām kāds ar SIA «Eiromāja 3» saistīts cilvēks devis kukuli VID Rīgas reģionālās iestādes Analīzes pārvaldes priekšnieka vietniekam Edgaram Strodam, lai Strods nokārtotu firmas iespējas saņemt pievienotās vērības nodokļa pārmaksu 120 000 latus, kas uzņēmumam nepienācās. Kukuli Strods pieņēmis ar cita VID darbinieka Jāņa Nīderšneidera starpniecību. Izmeklētāji kādā bankas glabātuvē atraduši Strodam piederošu zeltu – vairākus kilogramus stieņos un monētās.

«Uz doto brīdi es neesmu saņēmis pilnvarojumu no izmeklētājiem runāt par konkrētām personām, bet varu apliecināt, ka vienai no VID amatpersonām, kurai piemērots apcietinājums, kratīšanas laikā ir atrasts ievērojams daudzums zeltlietu, kuras ir arī arestētas un kopējā vērtība pārsniedz 100 000 latu,» stāsta VID Finanšu policijas priekšnieks Kaspars Čerņeckis.

Finanšu policija šobrīd pārbauda, vai Strods saņemtajā kukulī nav dalījies ar savu priekšnieku. Pagājušajā nedēļā tiesa Strodu apcietināja. Kukuļošanas starpnieks apcietināts sākotnēji, bet pēc liecību sniegšanas atbrīvots.

«Bija arī aizdomas par vairākām VID amatpersonām, kuras, iespējams, ir iesaistītas un divām personām arī tika piemērots aizdomās turamā statuss. Jāatzīmē, ka tiek vērtēta arī citu VID amatpersonu piesaiste un līdzdalība tātad kukuļa izspiešanas gadījumā,» stāsta Čerņeckis.

«Eiromāja 3» nav vienīgais uzņēmums, kuram iepriekšminētais grupējums palīdzējis tikt pie nelikumīgas valsts naudas. Šī gada sākumā kādai firmai izdevās izkrāpt vēl 85 000 latus. Finanšu policisti pieļauj, ka Valsts ieņēmumu dienestā izmeklēšanu kavējuši un noziedzniekiem nopludinājuši informāciju. VID amatpersonas Stroda kukuļu izspiešanas grupējumā darbojušies arī auditori un juristi. Finanšu policijas direktors saka – kamēr būs āži būs cirpēji.

«Varbūt vienīgi aicinājums vai tāds piezīme par to, ka gadījumā, ja uzņēmējiem ir likumīgas PVN pārmaksas, tad nevajadzētu izmantot vai vērsties kaut kādus iespējamos kontaktus vai sakarus vai pakļauties kaut kādam vilinājumam, ja, vai norādījumam vai spiedienam, ka pie kaut kādas samaksātas summas būs iespējams saņemt ātrāk vai vispār saņemt savu likumīgo PVN atmaksu. Ja uzņēmējs godīgi strādā un viņam šī te pievienotās vērtības nodokļa atmaksa pārmaksa pienākas, tad viņam nav nevienam nekas papildus jāmaksā,» viņš skaidro.