Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Izglītos par ceļu satiksmes negadījumos cietušo tiesībām

Lai izglītotu sabiedrību par tās tiesībām un iespējām saņemt kompensāciju pēc iekļūšanas ceļu satiksmes negadījumā, Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju birojs obligātās civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas (OCTA) mēnesī rīko sociālu kampaņu «Sargi sevi un citus ar OCTA!».

Kā biznesa portālu «Nozare.lv» informēja Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja valdes priekšsēdētājs Juris Stengrevics, Latvijā kopš OCTA sistēmas izveides 1997. gadā reģistrēti 524 000 ceļu satiksmes negadījumu. No tiem 11% negadījumu cietuši 78 000 personu.

Kampaņas «Sargi sevi un citus ar OCTA!» mērķis ir atgādināt sabiedrībai par OCTA būtību - pēc līdzīgiem principiem izveidotu sistēmu daudzās pasaules valstīs, kas aizsargā ceļu satiksmes negadījumos cietušo finansiālās intereses.

Saskaņā ar Stengrevica sniegto informāciju, Latvijā apdrošinātāji no 1997.-2009.gadam atlīdzībās ceļu satiksmes negadījumos cietušajiem izmaksājuši vairāk nekā 190 miljonus latu. Lielāko daļu izmaksāto atlīdzību veido nodarītie zaudējumi transportlīdzekļiem. Pēdējos gados strauji pieaugušas izmaksātās atlīdzības arī par personai nodarītajiem zaudējumiem: no 2006.-2009.gadam šajā atlīdzību veidā izmaksāti jau vairāk nekā astoņi miljoni latu. Vismazāko īpatsvaru atlīdzībās veido trešo personu mantu bojājumi, kā arī kaitējums, kas nodarīts videi un ēkām.

Šogad Transportlīdzekļu apdrošināšanas birojs, balstoties uz citu valstu praksi, iedibinājis jaunu tradīciju - OCTA mēnesi, kas sāksies šodien, 24. maijā. OCTA mēneša tēma veltīta ceļu satiksmes negadījumos cietušo izglītošanai par savām tiesībām uz kompensācijām pēc iekļūšanas ceļu satiksmes negadījumā.

Šovasar birojs sadarbībā ar Ceļu policiju autovadītājiem izdalīs 100 000 OCTA rokasgrāmatu, kurā apkopota svarīgākā informācija par OCTA sniegtajām iespējām.

OCTA ir kompleksa negadījumos cietušo sociālās aizsardzības sistēma, kas darbojas ne tikai Latvijā, bet pēc līdzīgiem kompensēšanas principiem vēl 45 valstīs. Tas nozīmē papildu drošības garantu ceļu satiksmes negadījumos cietušajiem, ja negadījums noticis kādā no šīm valstīm vai arī kādā no šīm valstīm reģistrēts auto izraisa negadījumu Latvijā.

Stengrevics skaidro, ka lielai daļai sabiedrības OCTA asociējas ar iespēju saņemt atlīdzību par ceļu satiksmes negadījumā bojātu transportlīdzekli, kuram zaudējumus nodarījis cits auto, bet OCTA sistēmas sniegtās iespējas ir daudz plašākas - tā ir ceļu satiksmes negadījumos cietušo personu aizsardzība, kas ļauj saņemt kompensāciju par ārstēšanos un ilgstošu rehabilitāciju, pārejošu un nepārejošu darba nespēju, apgādnieka zaudējumu, kā arī bojātu trešās personas mantu.

OCTA atlīdzina zaudējumus ne tikai cietušajām personām, kuras ceļu satiksmes negadījumā nokļuvušas ne savas vainas dēļ, bet arī valstij un pašvaldībai par šo personu ārstēšanu, rehabilitāciju, tām izmaksātajiem pabalstiem utt. Nopietnu un smagu traumu gadījumos apdrošināšanas atlīdzības tiek maksātas pat daudzu gadu garumā, līdz tiek sasniegts atlīdzību limits.

OCTA sedz vainīgās automašīnas nodarītos zaudējumus cietušajiem - gājējiem, riteņbraucējiem, pasažieriem, kā arī transportlīdzekļiem un citai mantai. Par personai nodarītajiem zaudējumiem saistībā ar negadījuma rezultātā gūtu traumu cietušajiem tiek izmaksātas atlīdzības arī gadījumos, kad negadījuma izraisītājs nav identificēts.

OCTA atlīdzina zaudējumus arī pasažieriem, kuri atradušies vainīgajā automašīnā, bet neatlīdzina tos vainīgā transportlīdzekļa vadītājam par ārstēšanos un īpašniekam par transportlīdzekļa un mantai nodarītajiem bojājumiem. Izņēmums, ja negadījumā izraisījušā transportlīdzekļa īpašnieks negadījuma brīdī atradies automašīnā kā pasažieris - viņam ir tiesības saņemt atlīdzību par personai nodarīto zaudējumu.

Kampaņas «Sargi sevi un citus ar OCTA!» organizētājs ir Latvijas Transportlīdzekļu apdrošināšanas birojs. Kampaņa tiek finansēta no Ceļu satiksmes negadījumu novēršanas un profilakses konta līdzekļiem, kurus veido apdrošinātāju veiktās iemaksas no OCTA polisēm.

Transportlīdzekļu apdrošināšanas birojs nodrošina ceļu satiksmes negadījumā cietušo trešo personu interešu aizsardzību, veicina OCTA sistēmas stabilitāti un attīstību, kā arī saskaņā ar likumdošanu nodrošina izmaksas no OCTA garantijas fonda. Birojs ir Zaļās kartes Biroju padomes biedrs un pilda Latvijas Zaļās kartes biroja funkcijas.