Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Latvijas iedzīvotāji izmantoti eksperimentos ar riskantām zālēm

Latvijas iedzīvotāji ir izmantoti eksperimentos ar zālēm, kas, kā apgalvo daudzi eksperti, izsauc smagas blakusparādības un, iespējams, izmēģinājumi tuvākajā laikā atkal atsāksies.

«Telegraf»

ASV zāļu ražotājs «GlaxoSmithKline» jau tiesājas ar gandrīz pieciem tūkstošiem cietušo pacientu. Uzņēmums jau piekritis izmaksāt kompensācijās kopumā 60 miljonu dolāru apmērā.

Taču zāļu ražotājs par spīti visam grib pierādīt, ka «Avandia» ir nekaitīgas zāles, tāpēc gatavojas pasūtīt papildus izmēģinājumus vairākās pasaules valstīs, tostarp arī Latvijā.

Izrādās, ka Latvijā diabētiķu zāļu izmēģinājumi jau ir notikuši laikā no 2005. līdz 2008. gadam, laikrakstam apstiprināts Zāļu valsts aģentūrā.

Aģentūrā arī atklāj, ka jau 2008. gadā speciālisti ir brīdināti, ka šo medikamentu nedrīkst izmēģināt uz cilvēkiem, kam ir sirds saslimšanas, piemēram, stenokardija vai miokarda infarkts. Tāpat arī piesardzība jāievēro tiem cilvēkiem, kas ir vecāki par 75 gadiem.

ASV šīs medikaments jau izraisīja skandalozu reakciju, jo cilvēkiem, kuri šīs zāles lietoja, sirds infarkta risks palielinājās par 43%.

Savukārt Zāļu valsts aģentūra apgalvo, ka Latvijā nav bijuši nāves gadījumi pēc šo zāļu lietošanas un «Avandia» arī šodien var iegādāties aptiekās.

«Ja Latvijā būtu kaut viens letāls gadījums, mēs noteikti par to zinātu. Tāpēc varu skaidri pateikt: Latvijā no «Avandia» neviens nav nomiris,» laikrakstam saka aģentūras pārstāve Sanita Skaidra.

Kad jau atkal tiek runāts par jaunu eksperimentu veikšanu, daudzi ASV eksperti to uzskata par neētisku rīcību, jo tiek izmēģināti medikamenti, kuriem jau ir fiksēts, ka tie paaugstina risku saslimt ar sirds slimībām. Savukārt zāļu ražošanas kompānija apgalvo, ka ētikas principi nav pārkāpti un katram brīvprātīgajam, pirms viņš piekrīt izmēģināt šīs zāles, tiek sniegta visa informācija par negatīvajiem efektiem.

Zāļu valsts aģentūrā (ZVA) portālam «Apollo» skaidroja, ka pagājušā gada decembrī ZVA ir izskatījusi un atļāvusi veikt pētījumu ar «Avandia». Pašreiz tieši ar šo preparātu pētījumi vienlaicīgi noris visā pasaulē (tajā skaitā Zviedrijā, Dānijā, Nīderlandē, Vācijā, Īrijā), kuros kopā iesaistīti 16 000 cilvēku. Pēc ZVA esošās informācijas, pašlaik Latvijā pētījumā iesaistīti deviņi pacienti.

Pētījumā netiek iekļauti pacienti, kuriem, saskaņā ar Eiropas zāļu aģentūrā apstiprinātu  zāļu  aprakstu, ir aizliegts lietot «Avandia». Turklāt pētījuma organizatora pienākums ir informēt pētījumā iesaistītos pacientus par jebkuru jaunu informāciju, kas varētu ietekmēt pacienta izvēli turpināt savu dalību šajā pētījumā. Kā arī pētījumā iesaistītais pacients jebkurā brīdi var pārtraukt savu dalību zāļu pētījumā.

Tāpat ZVA skaidro, ka zāļu klīniskajos pētījumos pacienti iesaistās labprātīgi, par tiem netiek maksāts un tie organizēti augstā drošības līmenī. Arī ASV veiktajā «Avandia» pētījumā pacienti iesaistījās brīvprātīgi un naudu par to nesaņēma. Visās pasaules valstīs pastāv vienādas prasības attiecībā uz klīnisko pētījumu veikšanu.

Medikaments «Avandia» ir Eiropas Savienībā (ES) centralizēti reģistrētas recepšu zāles un tāpēc tās var tikt izplatītas visās ES dalībvalstīs. Par šo medikamentu uzraudzību atbild Eiropas zāļu aģentūra.

ZVA zāļu blakus parādību datu bāzē nav saņemts līdz šim neviens ziņojums par nāves gadījumiem saistībā ar «Avandia». Tomēr aģentūra atgādina, ka visām zālēm ir iespējamas blakus parādības un lai iespējami mazināto to risku, ir stingri jāievēro zāļu lietošanas noteikumi.